fbpx
Strona głównaPolecaneW niedzielę, 10 kwietnia nie zawyją syreny alarmowe w Częstochowie. Mogą być...

W niedzielę, 10 kwietnia nie zawyją syreny alarmowe w Częstochowie. Mogą być słyszane te z sąsiednich gmin…

Władze Częstochowy postanowiły, że w niedzielę, 10 kwietnia 2022 roku nie zawyją syreny w Częstochowie. Poniżej publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Częstochowie…

“Miasto Częstochowa nie będzie uruchamiać 10 kwietnia syren alarmowych, z uwagi na obecną sytuację, obecność w mieście ukraińskich uchodźców oraz zbyt mało czasu na uprzedzenie mieszkańców o teście syren. 

Informacja o wojewódzkim treningu sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności przekazana została przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie pocztą elektroniczną 9 kwietnia nocą. W praktyce uniemożliwia to służbom miejskim właściwą realizację zapisów § 10 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu. Stanowią one, iż wykorzystanie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów wykrywania i alarmowania możliwe jest po ogłoszeniu rozpoczęcia treningów lub ćwiczeń przez organy administracji publicznej z wyprzedzeniem, m.in. poprzez komunikat w środkach masowego przekazu i w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie. 

Uruchomienie syren bez kampanii informacyjnej przeprowadzonej na szerszą skalę i z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, w okresie, w którym na Ukrainie trwa wojna, mogłoby spowodować niepotrzebny niepokój zarówno wśród mieszkańców, jak również obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Częstochowie.

Jednocześnie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta informuje, iż Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie w ramach sprawdzenia systemów alarmowych codziennie o godz. 11:00 wykonuje „cichy” test syren rozlokowanych na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, polegający m.in. na kontroli łączności z tymi urządzeniami.

Uprzedzamy jednocześnie, że w mieście może być lekko słyszalny dźwięk syren, które mogą zostać uruchomione w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 w sąsiednich gminach.”

AK, foto: UM Częstochowy

W niedzielę, 10 kwietnia nie zawyją syreny alarmowe w Częstochowie. Mogą być słyszane te z sąsiednich gmin... 1
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -