fbpx
Strona głównaPolecaneW Częstochowie otwarto Muzeum Kresowe

W Częstochowie otwarto Muzeum Kresowe

W muzeum zgromadzono pamiątki związane z mieszkańcami naszego regionu, którzy pochodzili z Kresów Wschodnich. Miejsce to powstało z inicjatywy częstochowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Muzeum Kresowe mieści się przy ul. Nowowiejskiego w Częstochowie. Można w im oglądać m.in. pamiątki dotyczące mieszkańców Częstochowy, takich jak np. urodzony we Lwowie Janusz Gniatkowski, niezwykle popularny piosenkarz lat 50 i 60. który mieszkał w naszym mieście.

Jak informują inicjatorzy wystawy, kresowa ekspozycja w swoim zamyśle ma być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli i atrakcją dla młodzieży.

W uroczystym otwarciu Muzeum Kresowego – z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa – udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Małgorzata Majer, przedstawiciele częstochowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Podczas uroczystości, osobom które przyczyniły się do powstania muzeum, Stanisław Gmitruk wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Adam Kiwacki pamiątkowe grawertony.

Oprawę muzyczną zapewnił Andrzej Szczepański. 

O tym, co można zobaczyć w Muzeum Kresowym, a także o samej idei tej wystawy poczytać można oglądając katalog ekspozycji udostępniony na stronie:

http://www.muzeumkresowe.pl/media/static/katalog_kresy.pdf

(Fot. UM Częstochowa)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here