W Częstochowie i regionie przybywa bezrobotnych

0
394

Pandemia spowodował problemy na rynku pracy w całym kraju, także w Częstochowie i regionie. Przybywa bezrobotnych, a w kolejnych miesiącach po zasiłek będą się ustawiać kolejni zwolnieni pracownicy.


W maju w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie zarejestrowanych było 7271 osób bezrobotnych, w tym 4087 mieszkańców Częstochowy. Miesiąc wcześniej było ich odpowiednio 3685, i 3388. W porównaniu z majem 2019 roku liczba bezrobotnych w maju tego roku w mieście wzrosła o blisko 8%, a w powiecie częstochowskim już o 12,5%.


Z danych statystycznych PUP wynika, że rośnie także stopa bezrobocia. Z 3 procent w marcu urosła do 3,3% w kwietniu. Dane za maj mogą być jeszcze gorsze.


W województwie śląskim, które jeszcze przed pandemią znajdowało się w czołówce regionów z najniższym bezrobociem w Polsce, także wzrosła stopa bezrobocia. W marcu wynosiła 3,8%, a w kwietniu już 4,2%. W kraju dane te wyglądają odpowiednio: 5,4% i 5,8%.


Kryzys spowodowany epidemią widać nie tylko po wzroście liczby bezrobotnych, ale również po malejącej liczbie ofert pracy. Jak podliczył częstochowski PUP, w maju 2019 roku na osoby bezrobotne czekało w nim 937 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, w maju 2020 roku ich już tylko 394.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here