fbpx

W Częstochowie powiewają biało-czerwone flagi. W poniedziałek Dzień Flagi, we wtorek – Święto Konstytucji

1 maja obchodzone było Święto Pracy, na 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a na wtorek 3 maja – Święto Konstytucji oraz rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Przez wszystkie dni majowych świąt w centralnych miejscach Częstochowy wiszą flagi państwowe. Powiewają one m.in. na placach – Biegańskiego, Pamięci Narodowej i Orląt Lwowskich oraz przy budynkach Urzędu Miasta i zarządzanych przez ZGM TBS.

We wtorek, 3 maja, o godz. 11, w 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, delegacja z udziałem przedstawicieli władz miasta złoży kwiaty na powstańczych mogiłach na Cmentarzu św. Rocha. W ten sposób oddany zostanie hołd bohaterom 1921 roku (wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic).

Dla upamiętnienia 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, we wtorek wieczorem odbędzie się uroczystość połączona z Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu w Klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze (godz. 21).

Biało-czerwono też na Jasnej Górze

W Częstochowie powiewają biało-czerwone flagi. W poniedziałek Dzień Flagi, we wtorek - Święto Konstytucji 1
fot. Biura Prasowego Jasnej Góry

Przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o znaczeniu barw narodowych przypomina też Jasna Góra i jej Biuro Prasowe. Zaznacza, że to święto ma wyrażać szacunek do symboli narodowych i propagować wiedzę o polskiej tożsamości.

Barwy narodowe biel i czerwień są bowiem symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze już od kilkunastu lat polska flaga na stałe powiewa na wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica polskiego narodu. W sanktuarium flaga umieszczana jest także obok Obrazu Matki Bożej w każdą sobotę czczoną jako dzień Królowej Polski.

Decyzję o stałym wywieszeniu flagi na jasnogórskiej wieży ogłosił w 2008r. ówczesny przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski. – Te dwa kolory: biel i czerwień wszędzie a zwłaszcza na Jasnej Górze mają nam przypominać o poświęceniu i odwadze, ukazywać naszą narodową tożsamość, niezależność i odrębność – mówił wtedy jasnogórski przeor.

W Częstochowie powiewają biało-czerwone flagi. W poniedziałek Dzień Flagi, we wtorek - Święto Konstytucji 2
fot. Biura Prasowego Jasnej Góry

Przypomnijmy, że pierwszy raz biało-czerwone barwy jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 r., przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ważną datą był także 7 lutego 1831 r., kiedy Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, kolor biały i czerwony. Był to pierwszy akt prawny, ustanawiający, formalnie biel i czerwień barwami narodowymi.

Barry te towarzyszyły Polakom w różnych formach (opasek, kotylionów) w wielu historycznych momentach, podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Natomiast oficjalnie, po odzyskaniu niepodległości, biel i czerwień umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 r.

ZS