fbpx

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic

Inspiracji do organizacji tego festiwalu dostarczyły jurajskie winnice. Impreza z powodzeniem łączy promocję nie tylko lokalnych win, ale także rękodzieła.

Pierwszy Jurajski Festiwal Sztuki i Wina odbył się w 2016 r. Od początku za  organizację imprezy odpowiadają  gmina Olsztyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

-O ile pamiętam, to Grzegorz Sitak podrzucił pomysł organizacji tej imprezy. Podchwyciliśmy tę myśl sześć lat temu. Od początku najważniejszą wartością było to, żeby podczas festiwalu prezentowały się polskie winnice. I to nie tylko te lokalne – wspomina Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 2
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

Z pasji do wina

Wspomniane winnice istnieją m.in. w Olsztynie, Złotym Potoku, Kusiętach, Choroniu i Częstochowie. –Do 1939 r. produkcja wina była w rejonach południowo-zachodniej Polski  prawie  tak  powszechna, jak w  Austrii, Niemczech czy na południu Europy. Po wybuchu II wojny światowej wszystko  upadło. Tak naprawdę, te winnice znajdujące się  m.in. na  Podkarpaciu zaczęły odradzać się na początku lat 90. XX wieku – wyjaśnia Tomasz  Kucharski. – Pomyśleliśmy: dlaczego by u nas nie spróbować, cała masa ziemi leży odłogiem. Często są to ziemie piątej czy szóstej klasy. Okazuje się, że winorośl świetnie sobie na nich radzi – dodaje.

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 3
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

Olsztyn może pochwalić się już kilkunastoletnim doświadczeniem w produkcji wina. Pasją tą zaraził się również sam burmistrz  miasta. – Cztery lata temu, posadziłem prawie 450 krzaków. W ubiegłym roku miałem pierwszy zbiór. Podobnie jak inni, wybieram zazwyczaj szczepy, które są mrozoodporne. Wszyscy obawiamy się bowiem tych temperatur sięgających minus 30 stopni C, które zdarzają się w Polsce. Problem polega na tym, żeby nie stracić tych nasadzeń. W tym roku będę miał drugi zbiór. Pierwsze efekty są bardzo pozytywne, wyszło wino stołowe, niecierpkie i niekwaśne, białe i czerwone. Zachęcam, żeby te jurajskie gleby, często pełne kamieni, obsadzać winnicami – zaznacza burmistrz Olsztyna.

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 4
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

Impreza potrwa od 15 do 17 lipca

W tym roku festiwal doczeka się szóstej odsłony. Co ważne, tegoroczna edycja potrwa aż trzy dni (zazwyczaj impreza była dwudniowa). – Ze względu na frekwencję i zainteresowanie naszą imprezą, w tym roku zapraszamy na olsztyński rynek już od piątku  –  wyjaśnia Kucharski.

W efekcie od 15 do 17 lipca w Olsztynie  gościć  będą winiarze z całej Polski. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele 25 winnic. – Zapraszamy także rękodzielników i producentów regionalnych produktów. Eksponujemy to, co  mamy najlepsze i najsmaczniejsze. Swoimi firmowymi produktami pochwalą się  wytwórcy m.in. sera. Dbamy o jakość produktów,  które prezentowane są na jarmarku. Nie znajdziecie tam masówki ani wyrobów z  wtryskarki – zapewnia burmistrz.

Za sprawą tej imprezy w jednym miejscu spotkają się po raz kolejny rzemiosło, kulinaria i sztuka.

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 5
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

Blues, jazz i potańcówka

W piątek stoiska otwarte zostaną o  godz.  16.  Potem  zaplanowano m.in. koncert  „Grechuta jak dawniej – piosenki  Mistrza”.  Na plenerowej scenie wystąpią wówczas Krzysztof Drynda, Wojciech Królikowski, Sylwia Ostalska, Tomasz Szejka, Sławomir Żydek i Łukasz Pasoń. O godz. 19 koncertował będzie  zespół  Forsal, który szykuje się  właśnie do wydania nowej  płyty,  promowanej singlami „Będę Cię miał” i „Rach  Ciach Ciach”. Słuchaczy czeka więc spora dawka bluesa. Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy potańcówka w stylu retro, do której zaprosi Częstochowski Teatr Tańca.

16 i 17 lipca stoiska będą już czynne od godz. 11. Na sobotę zaplanowano również tradycyjną paradę z Bachusem. Aż do wieczora nie braknie koncertów. W plenerze zaprezentuje się m.in. Zespół Folklorystyczny „Ziemia Kłobucka”. Finał należeć będzie do jazzu tradycyjnego. O  godz. 19 jego dawkę najwyższej próby zapewni Five O’Clock Orchestra, której przewodzi Tadeusz Orgielewski.

Organizatorzy przewidzieli również wydarzenia towarzyszące. Będą  więc warsztaty   winiarskie i plastyczne, wystawa fotograficzna Sławomira Jodłowskiego oraz „Vespaniały Zlot”, czyli spotkanie miłośników skuterów marki Vespa.

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 6
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

Na finał – Muniek i Przyjaciele

-Każdy festiwal ma muzyczną gwiazdę. Podczas pierwszej edycji na scenie wystąpił zespół Elektryczne Gitary. Potem naszymi gośćmi byli Grzegorz Turnau, Czesław Śpiewa, grupa Raz Dwa Trzy oraz Stanisław Soyka. Tym razem gwiazdą będzie Muniek Staszczyk. Jednak koncert projektu Muniek i Przyjaciele nie jest jedyną muzyczną atrakcją, którą polecam. W Olsztynie wystąpi cała rzesza wartościowych artystów, na których występy serdecznie zapraszam – zapowiada Tomasz Kucharski.

Niedzielny koncert zespołu Muniek i Przyjaciele zaplanowano na godz. 18. Wcześniej odbędzie się koncert Natalii Topczewskiej z zespołem w składzie:  Kosma  Kalamarz, Michał Rorat, Wojciech Zalewski oraz Przemysław Smaczny. Na niedzielę zaplanowano też pokaz kulinarny, spektakl uliczny Teatru na Walizach czy występ Zespołu Folklorystycznego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Wstęp na wszystkie festiwalowe atrakcje jest wolny.

Zuzanna Suliga

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 7
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

VI JURAJSKI FESTIWAL SZTUKI I WINA – PROGRAM

15 lipca (piątek)

godz. 16 – otwarcie stoisk wystawienniczych

godz. 17 – koncert Fuzz’Ya

godz. 18 – koncert „Grechuta jak dawniej-piosenki Mistrza”

godz. 19 – koncert zespołu Forsal

godz. 20 – potańcówka w stylu retro z Częstochowskim Teatrem Tańca

16 lipca (sobota)

godz.11 – otwarcie stoisk wystawienniczych

godz. 12 – kolorowa parada z Bachusem

godz. 13 – występ Orkiestry Dętej „Sempre”

godz. 14  – koncert Zespołu Folklorystycznego „Ziemia Kłobucka”

godz. 15 – „Częstochowski Teatr Tańca dzieciom”

godz.15.40 – „SER JEST SER”: Pokaz 40- kilogramowego sera

godz. 16 – prezentacja książki pt. „Winne Osobliwości” Michała Bardela

godz. 17„Polska piosenka na jazzowo”- recital Karoliny Mrugalskiej i Mikołaja Borkowskiego

godz. 19 – koncert jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 8
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

Festiwalowi towarzyszą:

godz.16.30 – warsztat winiarski Michała Bardela- redaktora naczelnego magazynu „Czas Wina” (sala UMiG Olsztyn, ilość miejsc ograniczona)

godz.17.30 – warsztat winiarski dietetyk Anety Mazurek (sala UMiG Olsztyn)

(sala UMiG Olsztyn, ilość miejsc ograniczona)

Wystawa fotograficzna Sławomira Jodłowskiego „Sycylia- wyspa słońca i wina”

„Vespaniały Zlot”- złot miłośników skuterów marki Vespa

Warsztaty plastyczne dla dzieci

VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Idealny pomysł na promocję lokalnych winnic 9
Jurajski Festiwal Sztuki i Wina (fot. UMiG Olsztyn)

17 lipca (niedziela)

godz.11 – otwarcie stoisk wystawienniczych

godz.14 – koncert Zespołu Folklorystycznego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

godz. 15 – pokaz kulinarny – Mirosław Kała, szef kuchni hotelu Arche

godz. 16 – spektakl uliczny „Beczka śmiechu” Teatru na Walizkach

godz. 17 – koncert Natalii Topczewskiej z zespołem

godz. 18 – koncert zespołu Muniek i Przyjaciele