fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneUważaj, z kim rozmawiasz – ostrzega policja

Uważaj, z kim rozmawiasz – ostrzega policja

Policja odnotowuje coraz więcej oszustw z wykorzystaniem telefonów. Spoofing telefoniczny to powszechne oszustwo – ostrzega częstochowska policja.

– Przestępcy wykorzystują do tego sieć komputerową, dlatego nie ma możliwości zablokowania takich rozmów przez operatora telefonicznego – informuje policja. -Przestępcy stosują różne sztuczki socjotechniczne, by zdobyć dostęp do smartfona lub komputera ofiary i ją okraść. Apelujemy o rozwagę, bo nigdy nie możemy mieć pewności kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki.

Jak wynika z ustaleń policji, przestępcy są w stanie podszyć się pod każdy numer telefonu. Wyświetli się on na telefonie drugiego rozmówcy, sugerując że dzwoni on do niego ktoś znajomy. W ten sposób oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów, policjantów, a nawet pod numer znanej nam osoby.

Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, urzędnikiem lub policjantem, co zdecydowanie powoduje utratę jej czujności. W ten sposób oszuści zainstalują złośliwe oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do komputera, czy też wejścia na fałszywą stronę internetową utworzoną w celu wyłudzenia danych logowania i haseł.

Oszuści wykazują się dużym sorytem. Rozmowę prowadzą w taki sposób, by nie tylko zapewnić sobie wiarygodność, ale przede wszystkim wystraszyć rozmówcę, by działał pod presją czasu, pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

– Nie dajmy się na to nabrać! – apeluje policja. – Nigdy tak naprawdę nie możemy mieć pewności kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki. Jeżeli ktoś zadzwoni do nas i pod pretekstem potwierdzenia naszej tożsamości prosi nas o podanie swoich danych, pod żadnym pozorem nie podawajmy ich. Spytajmy czego miałaby dotyczyć rozmowa i zapiszmy imię i nazwisko osoby dzwoniącej. Za każdym razem, zanim przekażemy swoje dane, wykonamy przelew czy zainstalujemy jakąś aplikacje, rozłączmy się z rozmówcą i wybierając poprawny numer do danej instytucji upewnijmy się, czy nie mieliśmy do czynienia z oszustami – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -