Z soboty na niedzielę śpimy o godzinę dłużej, nastąpi bowiem zmiana czasu. Należy więc pamiętać o przestawieniu zegarków.
Zgodnie z zapowiedzią ostatni weekend października to termin zmiany czasu na zimowy. W nocy z 30 na 31 października przestawiamy zegarki z godz. 3.00 na 2.00. Oznacza to, że od tej pory śpimy o godzinę dłużej.
To nie jedyna zmiana, będą wydawały się bowiem krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż dotychczas. W połowie października słońce nad Polską zachodzi ok. godz. 17.46, z kolei w pierwszym dniu po zmianie czasu — zajdzie o godz. 16.19.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Obecnie obowiązuje to z początku listopada 2016 r., przedłużające stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.
Czas zimowy obowiązywał będzie w całej Unii Europejskiej do ostatniej niedzieli marca, gdy nastąpi zmiana na czas letni. Reguluje to obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. Warto dodać, że w 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie wnioskowali, by w marcu 2021 r. mieszkańcy krajów UE, którzy wybiorą na stałe czas letni, ostatni raz przekręcili zegarki. Prace nad projektem przerwała pandemia koronawirusa.
Według ekspertów zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie osób mających problemy ze snem lub zaburzony rytm okołodobowy.
ZS