Uwaga, więcej włamań

0
342

W ostatnich tygodniach znacząco wzrosła liczba włamań do domów i mieszkań na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Policja apeluje o czujność.

Jak podliczono w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie, od września na terenie Częstochowy i powiatu odnotowano 32 kradzieże z włamaniami do mieszkań i domów. Scenariusz tych zdarzeń był podobny. Sprawcy wykorzystywali nieobecność mieszkańców, dostawali się do środka poprzez wyłamanie okien lub drzwi balkonowych (tarasowych), a następnie dokonywali kradzieży.

Przedmiotem zainteresowania przestępców zazwyczaj są pieniądze i biżuteria. Prawdopodobnie sprawcy podejmują przed włamaniem krótkotrwałą obserwację domu lub mieszkania.

W związku z tymi zdarzeniami policjanci zwracają się z prośbą o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak również okolice domów swoich sąsiadów oraz reagowanie na sytuacje, które są dla nas niepokojące, np. włączony alarm antywłamaniowy, obce, podejrzanie zachowujące się osoby lub zaparkowane samochody.

Policja apeluje

Zwracajmy uwagę na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia Twojego lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być nam przydatne, gdyby doszło do włamania.

Co zrobić, aby uniknąć włamania?

Nie ryzykuj niepotrzebnie

 • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii, aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku.
 • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki, itp.) – w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
 • Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania i włączaj go zawsze na noc i gdy wychodzisz z domu.
 • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi, itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Jak uchronić się przed włamaniami?

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 112, gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, czy na ulicy lub parkingu;
 • przypadkowo staniesz się świadkiem włamania, kradzieży lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;
 • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom dyżurnego;
 • opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do domu i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, włączenie radia lub telewizji, wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji, usunięcie wiszących na klamce reklam, które świadczą, że nie ma nas w domu. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.

(Źródło: KMP Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here