fbpx

Ustawa antysmogowa województwa śląskiego, czyli co wiedzieć musimy, aby nie zapłacić kary! Czym ogrzewać dom i wodę tanio i ekologicznie?

Ustawa antysmogowa nakłada na użytkowników obowiązek wymiany przestarzałych instalacji grzewczych. Kogo obejmuje i do kiedy można użytkować „stare” kotły oraz piece i czym tak naprawdę ogrzewać dom tanio i ekologicznie!?

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną globalnego zagrożenia środowiska. Jednym z powodów jest niska emisja, czyli szkodliwe pyły i gazy na niskiej wysokości. Skuteczne przeciwdziałanie wszechobecnemu smogu to zastąpienie przestarzałych kotłów nowoczesnym systemem grzewczym z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Naprzeciw wychodzą również dotacje, z których możemy skorzystać.  Powstaje coraz więcej programów ograniczenia niskiej emisji, z których mogą i mogli na przestrzeni całego roku skorzystać zarówno:

  • klienci indywidualni („Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, programy regionalne, ulga termomodernizacyjna),
  • firmy („50 kW na start”, „Energia Plus”, programy regionalne)
  • rolnicy („AgroEnergia”).

W województwie śląskim od 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa, jednak właśnie teraz najbardziej odczujemy jej zapisy, bowiem dochodzimy do kolejnej granicznej daty, zgodnie z którą do końca 2021 r. należy w tym regionie zlikwidować piece używane powyżej 10 lat (licząc od daty produkcji kotłów lub tabliczki znamionowej). Został powołany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów specjalny zespół, który oprócz działań informacyjno-edukacyjnych będzie m.in. opracowywał i wdrażał od początku przyszłego roku zasady egzekwowanie wspomnianej uchwały, czyli kary dla tych, którzy nie wymienili źródła ciepła.

Ustawa antysmogowa – terminy wymiany!

  • Do 31.12.2021 r. – wiek kotła powyżej 10 lat (2006 r. i starsze) oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych
  • Do 31.12.2023 r. – kotły w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007- do 2012)
  • Do 31.12. 2025 r. – kotły poniżej 5 lat (od 2013r. do 31.08.2017r.)
  • Do 31.12.2027 r. – Kotły klasy 3 lub 4 wb. Normy PN-EN 303-5:2012

Kominki niespełniające wymogów projektu mogą pracować do końca 2022 roku, chyba, że posiadają sprawność min. 80% i są wyposażone w urządzenia do redukcji emisji pyłu.

Ustawa antysmogowa
Ustawa antysmogowa

Zastanawiamy się jak nas skontrolują? Oprócz kontroli i kar związanych z Ustawą Antysmogową województwa śląskiego od 1 lipca 2022 r. ruszają obowiązkowe deklaracje o źródłach ciepła i spalania paliw, każdego właściciela nieruchomości. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, co oznacza, że każdy musi podać, czym ogrzewa dom lub nieruchomość. Wprawdzie ewidencja ma dać przede wszystkim wiarygodne dane o problemie „kopciuchów”, aby osiągnąć pożądany stan efektywności energetycznej jednak kary grzywny za niedopełnienie obowiązku są od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Najważniejsze nie są jednak kary tylko zdrowie, ponieważ to jakim powietrzem oddychamy my i nasze dzieci ma niebagatelny wpływ i zależy od nas wszystkich!

Czym ogrzać dom i wodę tanio i ekologicznie!

To pytanie od dłuższego czasu zadają sobie nie tylko właściciele prywatnych domów, ale również firm małych i dużych. Podwyżki cen i coraz wyższa inflacja nie pomagają w podjęciu decyzji. Zgodnie ze starym powiedzeniem „umiesz liczyć – licz na siebie” najlepiej tak zaprojektować swoją instalację, aby w sposób minimalny być od kogokolwiek zależnym, czyli „wyprodukować” u siebie jak najwięcej energii i ciepła .

Ustawa antysmogowa
Ustawa antysmogowa

Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną to najlepiej zbilansowane rozwiązanie – dla domu, – biznesu, – gospodarstwa rolnego.

Instalacja zapewnia:

  • w pełni niezależne ogrzewanie,
  • ciepła wodę użytkową,
  • prąd na potrzeby obiektu i jego terenu
  • dom przyjazny środowisku
  • niskie koszty eksploatacji

Jak to działa??

Pompa ciepła wraz z niezbędnymi elementami instalacji do jej działania pozwoli ogrzać budynek zimą oraz dostarczy ciepłą wodę użytkową. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu lub na gruncie wyprodukują prąd, niezbędny do działania urządzenia oraz na potrzeby domu. Dzięki temu użytkowanie pompy ciepła nie będzie kosztować nic. Nadwyżkę wytworzonej energii elektrycznej można przekazać do sieci dystrybucyjnej operatora energetycznego. Umożliwi to zamontowany licznik dwukierunkowy pozwalający rozliczyć ilość energii elektrycznej oddawanej i pobieranej z sieci. W okresie zimy, kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje słabiej, nadwyżki energii wyprodukowanej latem można odebrać od operatora. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzisz pieniądze i Swój czas, a zyskasz źródło odnawialnej energii, które będzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Szukając firmy, której powierzysz wykonanie instalacji w swoim domu, postaw na firmę sprawdzoną, która od lat zajmuje się takimi instalacjami i posiada niezbędne narzędzia, wiedzę i wykwalifikowanych pracowników, aby zapewnić Ci spokój i bezawaryjnie pracującą przez lata instalację.

Firma Inergis S.A. od ponad 33 lat działa w branży instalacyjno-budowlanej, wyspecjalizowała się w instalacjach Odnawialnych Źródeł Energii zapewniając swoim klientom zbilansowane, dopasowane do ich potrzeb innowacyjne rozwiązania od projektu, poprzez dostawę do montażu, gwarantując pełny serwis urządzeń.

Pomagamy również pozyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Możliwość uzyskania dotacji w wysokości 18.500 PLN. (pompa ciepła powietrze-woda + fotowoltaika).

Ustawa antysmogowa
Ustawa antysmogowa

Czytaj także: PGNiG pomoże mieszkańcom województwa śląskiego w uzyskaniu dotacji w ramach programu „Czyste powietrze”