fbpx

Uporządkują Cmentarz Żydowski w Częstochowie. To jeden z elementów obchodów ogłoszonego przez Radę Miasta roku 2021 Rokiem Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta

Na środę, 9 czerwca Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów oddział Częstochowa oraz Fundacja Chrześcijańska Adullam organizują sprzątanie terenu Cmentarza Żydowskiego w Częstochowie. Porządkowane będą nie tylko groby częstochowian, ale także teren wokół pomnika poświęconego żołnierzom wyznania mojżeszowego, którzy oddali swoje życia za Polskę.

– Takie akcje odbywają się cyklicznie od kilku lat – powiedziała nam Jolanta Urbańska, radna, a także Konsultant ds. Społeczności Żydowskiej przy Prezydencie Miasta Częstochowy. – Co roku razem z nami nekropolię porządkowali gości z Izraela i USA. Teraz ze względu na sytuację epidemiczną ich przyjazd został odwołany. Liczę jednak, że chętnych do udziału w tej akcji nie zabraknie.

Czerwcowe porządkowanie cmentarza wpisane zostało w kalendarz wydarzeń odbywających się w ramach obchodów Roku Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta. Ten rok nie przez przypadek został ogłoszony przez miasto Rokiem Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta.

– W 2021 roku mija dokładnie 80 lat od powstania częstochowskiego getta – opowiada Jolanta Urbańska. – Było to trzecie na terenach Polski getto miejskie utworzone przez Niemców i jedno z największych w kraju.

W ramach zaplanowanych obchodów tej rocznicy w mieście, jesienią odbędzie się m.in. zjazd Żydów pochodzących z Częstochowy. Porządkowanie nekropolii to jeden z elementów uczczenia pamięci ofiar getta. Zgodnie z zamysłem organizatorów akcji ma on mieć walor edukacyjno-poznawczy. To okazja dla wielu osób, zwłaszcza młodych, aby dowiedziały się czegoś nowego o historii własnego miasta, aby przekonały się, że przed wojną Częstochowa była miastem różnych kultur i religii.

– Liczymy na obecność młodzieży, serdecznie ją zapraszamy – zachęca do udziału w akcji Jolanta Urbańska. – Każdy zresztą będzie mile widziany. Mamy do zrobienia coś ważnego i pożytecznego.

Chętni do udziału w porządkowaniu żydowskiej nekropolii zbierają się 9 czerwca o godzinie 15 przed wejściem na teren cmentarza.

(fot. Facebook Jolanty Urbańskiej)