fbpx

W Częstochowie upamiętniono „Cud nad Wisłą”

Tablica upamiętniająca „Cud nad Wisłą” została pobłogosławiona na Jasnej Górze przed główną Sumą odpustową, 15 sierpnia, czyli w kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy.

Zgodnie z zapowiedzią, w niedzielę, 15 sierpnia na Jasnej Górze odsłonięto tablicę upamiętniającą „Cud nad Wisłą”. Widnieje na niej tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, który został ponowiony w zeszłym roku, w stulecie jednej z największych i najważniejszych bitew w historii Wojska Polskiego.
Poświęcenia dokonał metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Przypomnijmy, że wobec zagrożenia bolszewickim terrorem, 27 lipca 1920 r., biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora ofiarowali Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Episkopat wezwał naród do krucjaty modlitewnej za Ojczyznę, do żarliwej modlitwy różańcowej połączonej z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do ufności w opiekę Królowej Polski i do zaangażowania w obronę zagrożonego państwa.

W Częstochowie upamiętniono "Cud nad Wisłą" 2
„Cud nad Wisłą” upamiętniony (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Idea upamiętnienia „Cudu nad Wisłą” zrodziła się 2020 r. w setną rocznicę zwycięstwa, które poprzedziła modlitwa – Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu oraz Matce Najświętszej na Jasnej Górze. Inicjatorami powstania tablicy są pan Stanisław, ks. Marian Midura oraz paulin, o. Nikodem Kilnar.

Fundatorami tego dzieła są wdzięczni Polacy z Polski i USA.

ZS