fbpx

Uniwersytet Jana Długosza i Politechnika Częstochowska zainaugurowały rok akademicki 2023/2024

Otwierający kolejny rok nauki hymn „Gaudeamus igitur” zabrzmiał już i na Politechnice Częstochowskiej, i na Uniwersytecie Jana Długosza. Dla żaków oznacza to ostateczny koniec wakacji.

75. inaugurację roku w Politechnice Częstochowskiej zorganizowano w Akademickim Centrum Kultury (czyli „Politechniku”) we wtorek, 3 października. Ze strony samorządu miasta zaproszenie władz uczelni przyjął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Oprócz zwyczajowego ślubowania i uroczystej immatrykulacji tych, którzy dopiero wkraczają do sal wykładowych, odbyło się m.in. wręczenie dyplomów i medali „Za naukę, za pracę”.

Uniwersytet Jana Długosza i Politechnika Częstochowska zainaugurowały rok akademicki 2023/2024 2
fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Nie obyło się bez wykładu inauguracyjnego. Tym razem wygłosił go dr. hab. inż. Rafał Kobyłecki, prof. PCz. Temat dotyczył zagadnień bardzo aktualnych i absorbujących rozmaite środowiska w kontekście zmian klimatycznych – dotykał obecnych uwarunkowań dla energetyki i odnawialnych źródeł energii, a także kierunku, w którym zmierza ta branża. Nie zabrakło również artystycznej części, czyli koncertu Piotra Lempy.

Na Politechnice Częstochowskiej uczy się w tym roku akademickim ponad 5 tys. osób – z czego 2 tys. to nowi studenci i studentki. Częstochowska uczelnia techniczna chwali się lepszymi wynikami rekrutacji niż w poprzednim roku. 15 proc. wszystkich studiujących to osoby z zagranicy.

Dzień później, tj. 4 października, 53. rok akademicki oficjalnie rozpoczął się na Uniwersytecie Jana Długosza. Do gości uroczystości zwrócił się m.in. obecny w Auditorium Maximum prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Uniwersytet Jana Długosza i Politechnika Częstochowska zainaugurowały rok akademicki 2023/2024 6
fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Była to pierwsza taka uroczystości po zmianie statusu tej uczelni na uniwersytet klasyczny, a więc bezprzymiotnikowy (już nie ,,humanistyczno-przyrodniczy”). Do tego niezaprzeczalnego osiągnięcia nawiązała w swoim słowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor UJD. Podkreśliła, że status uczelni rósł naprawdę szybko – przecież dopiero w 2018 roku otrzymała rangę uniwersytetu przymiotnikowego, będąc wcześniej akademią. Mało tego – UJD jest dziś uniwersytetem europejskim, działającym w ramach konsorcjum uczelnianego placówek z całej Europy. I co wydaje się szczególnie ważne społecznie – UJD kształci przyszłe lekarki i lekarzy na swoim Collegium Medicum.

Nie bez symbolicznego znaczenia jest też fakt, że patronuje mu dr Władysław Biegański, z którym Collegium chce się identyfikować i którego postać chce promować. Wykład towarzyszący inauguracji – podobnie jak na PCz – dotyczył kwestii absolutnie współczesnych i będących w centrum debaty, nie tylko naukowej. Prof. dr hab. Jarosław Krzywański mówił bowiem o tajemnicach sztucznej inteligencji.

Na Uniwersytecie Jana Długosza rok zainaugurowało ok. 6 tys. studentów, doktorantów i uczestników kształcenia ustawicznego. W tym gronie jest ok. 300 cudzoziemców m.in. z Ukrainy, Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu i Uzbekistanu. Pierwszy rok studiów rozpoczęło ok. 2 700 osób.

red., mat. UM Częstochowy