Unikatowy banknot o nominale 0 Euro z wizerunkiem radomszczanina

0
966

RKS Radomsko ma własny unikatowy banknot kolekcjonerski o nominale 0 Euro z wizerunkiem radomszczanina.

Prezes RKS Radomsko Radosław Pawelec wraz z prezydentem Jarosławem Ferencem zaprezentowali unikatowy banknot przedstawiający  utalentowanego radomszczańskiego piłkarza Jana Benigiera. Będzie to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy, którego emitentem jest klub piłkarski.

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro narodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem kontynuowana jest w wielu krajach. W Polsce pierwsza emisja 0 Euro z wizerunkiem Warszawy miała miejsce 24 listopada 2019 roku. Banknot poświęcony RKS RADOMSKO będzie pierwszym nominałem 2020 roku (wyemitowane zostaną również banknoty upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz zabytkowy Zamek Piastowski).

– “Bardzo się cieszę, że taki banknot zostanie wyemitowany. Jest to bardzo dobra promocja dla naszego miasta, RKS Radomsko oraz Jana Benigiera. Mam nadzieję, że banknot przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności Radomska nie tylko w Polsce, ale za sprawą zainteresowania kolekcjonerów również na całym świecie” – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Banknot posiada wymiary 135 mm na 74 mm, a jego łączny nakład jest zamknięty i wynosi 5 000 sztuk (4 000 egzemplarzy emisji standardowej oraz 1 000 egzemplarzy emisji rocznicowej). 

 W centralnej części banknotu znajduje się postać piłkarza Jana Benigiera, urodzonego 18 lutego 1950 roku w Radomsku w trykocie reprezentacji Polski, z którą w 1976 roku zdobył srebrny medal olimpijski w Montrealu.

Obok wizerunku Jana Benigiera przedstawiony został jeden z symboli Radomska – historyczny ratusz miejski, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego, które obchodzi w tym roku 50. rocznicę założenia.

Warto wspomnieć, że Jan Benigier swe pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Stali i Czarnych Radomsko (z połączenia tych klubów w 1979 roku powstał RKS RADOMSKO). W latach 70-tych był kluczowym zawodnikiem wielokrotnego mistrza Polski – Ruchu Chorzów. Należał także do legendarnej drużyny trenera 100-lecia Kazimierza Górskiego, zwanej „Orłami Górskiego“.

Pamiątkowy banknot 0 Euro – RKS RADOMSKO będzie można nabyć  9 sierpnia od godziny 9.00 na stadionie miejskim przy ulicy Brzeźnickiej 26.  Koszt jednego banknotu wynosi 20 zł. Organizatorzy przewidują dodatkowe atrakcje!

Więcej informacji na stronach: www.rksradomsko.pl oraz www.rksradomsko.esouvenir.pl.

[post_gallery]

Źródło: UM Radomsko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here