fbpx

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach uczy, co to tradycja

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach uczy, co to tradycja.


Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów wspólnie z Osikową Doliną realizują projekt pod tytułem: „Łyk(o) Tradycji”. Program jest adresowany do osób w różnym wieku. W sumie w przygotowanych w ramach projektu zajęciach weźmie udział ponad pół tysiąca uczestników.

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach uczy, co to tradycja 2


„Łyk(o) Tradycji” to cykl działań edukacyjnych z zakresu lokalnego dziedzictwa kulturowego i promocji rodzimej tradycji poprzez warsztaty rękodzielnicze z drzewa osikowego.

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach uczy, co to tradycja 3


Założeniem projektu jest przybliżenie uczestnikom warsztatów dziedzictwo kulturowe regionu. Do takiego dziedzictwa w Koziegłowach należy wytwarzanie rękodzieła ludowego z wiórek drzewnych tzw. łyków. Jak informuje gmina, jest to jedyne miejsce w Polsce, a być może i na świecie, w którym wytwarzano i wytwarza się do dziś w specyficznej technologii kapelusze, kwiaty, koszyki, koszyczki, elementy dekoracyjne oraz inne wyroby z wiórek osikowych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach uczy, co to tradycja 4



Jak informuje samorząd Koziegłów, zajęcia w Osikowej Dolinie odbywają się w poszczególnych grupach wiekowych. W sumie w całym cyklu ma wziąć udział około 600 osób. Spotkania warsztatowe odbywać się będą w 25 grupach. W sumie daje to 125 godzin zajęć. Każde zajęcia rozpoczynają się prezentacją instruktora dotyczącą tradycji i współczesności osikowego łyka. Twórca rękodzieła przeprowadza natomiast warsztatowo uczestników przez historię łyka osikowego i wyrobów osikowych.
Koordynatorem projektu jest Izabela Churas, etnograf, pracownik MGOPK w Koziegłowach.

Na zakończenie każdego warsztatu jego uczestnicy wykonają z wiórków drewna osikowego orła białego. Przerwy między zajęciami wypełnia spotkanie integracyjne uczestników z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich oraz opowieściami i przyśpiewkami zespołu śpiewaczego Ziemianki.
(Fot. UMiG Koziegłowy)