fbpx

Ulica Mirowska przejezdna już od miesiąca, ale Stary Rynek ciągle w remoncie

Ulica Mirowska przejezdna już od miesiąca, ale Stary Rynek ciągle w remoncie. Nowy termin zakończenia modernizacji placu wyznaczono na koniec marca. To już trzecia zmiana daty finalizacji inwestycji.

[post_gallery]

Zasadnicze prace na płycie rynku są już sfinalizowane – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj. –  Wiszą wszystkie zaplanowane w ramach inwestycji rzeźby Jerzego Kędziory, otwarty jest przejazd ul. Mirowską. Pełną funkcjonalność, m.in. z docelowym oświetleniem, docelową aranżacją elementów zieleni i gotowym do funkcjonowania pawilonem, przestrzeń Starego Rynku osiągnie jednak dopiero w marcu.

Inwestycja warta prawie 24 mln złotych jest wspierana funduszami unijnymi, które pozyskał samorząd oraz dotacją z budżetu państwa. Z Unii Europejskiej gmina otrzymała na to zadanie około 16 mln, dotacja rządowa, to ponad 1,8 mln złotych. Równolegle z remontem Starego Rynku prowadzone były prace modernizacyjne pobliskich ulic, m.in. ulicy Mirowskiej. To zadanie finansowane było wyłącznie z gminnego budżetu.

Przebudowa Starego Rynku rozpoczęła się wiosną 2019 roku. Remont miał się zakończyć w czerwcu 2020 roku. Inwestycja miała jednak opóźnienia. Spowodowane one były zarówno pandemią koronawirusa, jak i nieprzewidzianymi trudności na placu budowy. Jak się m.in. okazało w trakcie prac, ekipy natrafiły na nieujęte w żadnych mapach sieci energetyczne. Inwestycję skomplikował także fakt, że poza samym Rynkiem remont prowadzono również na sąsiednich ulicach, a tam również ekipy budowlane natrafiły na niespodziewane utrudnienia.

Nową datę ukończenia modernizacji placu wyznaczono więc na listopad ubiegłego roku. Gdy i jej nie udało się dotrzymać, kolejny raz inwestor wystąpił o zmianę terminu zakończenia robót i zadeklarował, że plac będzie gotowy w grudniu. Niestety, do końca 2020 roku nie udało się zakończyć prac.

Ponieważ inwestycja jest współfinansowane ze środków unijnych, władze miasta musiały po raz trzeci wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach o zgodę na wydłużenie czasu realizacji inwestycji. Zgodę taką uzyskano i teraz wszyscy musimy czekać do końca marca na otwarcie Starego Rynku.

Do tego czasu Stary Rynek, a zwłaszcza pawilon i część płyty rynku będą placem budowy  z ograniczonym jeszcze dostępem – przekazało miasto.