Przebieg spotkania rekrutacyjnego kandydata i rekrutera jest zależny od wielu czynników i wygląda bardzo różnorodnie. Oczywiście w książkach przedmiotu jest wiele schematów i przykładów, jak powinna wyglądać, jakie rolę, jakie punkty, jakie postawy powinny mieć miejsce, aby rozmowa rekrutacyjna spełniła swoje funkcje. Rekruter często wykorzystuje narzucone schematy, ale równie często zupełnie odbiega od standardów. Jedynie pytanie, które prawie zawsze jest zadawane i interesujące dla obu stron dotyczące warunków wynagradzania. Osoba szukająca pracę zazwyczaj ma sprecyzowane oczekiwania wysokości wynagrodzenie, choć zdarzają się reakcje na pytanie o pensje, jakby kandydat wykazywał nieśmiałość w artykułowaniu oceny wartości swojej pracy. To duży błąd kandydata, gdyż jest to jeden z ważniejszych czynników, który daje poczucie satysfakcji z pracy. Jasne określenie zasad wynagradzania ułatwia podjęcie decyzji odnośnie rozpoczęcia współpracy. Pracodawca ze swojej strony również ma przygotowane możliwości finansowe jakie może zaoferować na wskazanym stanowisku i wymiana tych informacje jest niezbędna.
W całkiem niedawnej przeszłości wynagrodzenie pracowników składało się głównie z tak zwanej pensji podstawowej lub ewentualnie premii przyznawanej przez przełożonego. W większości zakładów jeszcze w czasach 90-tych obowiązywały Zakładowe Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚŚ), które gwarantowały dodatkowe finansowe gratyfikacje dla Pracownika na przykład na wyjazd wakacyjne tak zwane „wczasy pod gruszą” lub dodatkowa pensja „trzynastka”. Dziś tego typu świadczenia można spotkać w niewielu zakładach.
W przemyśle ciężkim takim jak górnictwo, czy hutnictwo różnorodne dodatki i premie były bogate, oczywiście z zakładach tych obowiązywał również ZFŚS, z czasem dodatki były modyfikowane i dostosowywane do sytuacji gospodarczej Polski.
Okres kryzysu gospodarczego z roku 2007 spowodował, ze firmy zaczęły redukować zatrudnienie pracowników, proponować zatrudnienie w oparci na umowy cywilno-prawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło), ale także obniżać wynagrodzenie poprzez eliminację lub ograniczenie dodatków a w skrajnych przypadkach nawet obniżanie wysokości pensji.
Od ostatnich kilku lat obserwujemy odmienną sytuację na rynku pracy. Firmy wciąż tworzą nowe miejsca praca, mówi się o rynku pracownika, czyli, ze to kandydaci dyktują warunki dotyczące oczekiwań od pracodawców. W pewnym zakresie tematycznym można tak opisać rynek pracy, aczkolwiek są kwestie, w których to wciąż pracodawca dyktuje warunki, choćby na przykład w kwestii wiedzy i doświadczenia. Bezsprzeczny jest fakt, iż koniunktura gospodarcza pozwoliła firmom, po okresie zaciskania pasa i szukania oszczędności w pierwszej kolejności na wynagrodzeniu pracowników, na otwarcie się na proponowanie wyższych wynagrodzeń, ale również oferowaniu dodatkowych gratyfikacji nie tylko finansowych.
Firmy zaczęły konkurować między sobą o pracownika zachęcając go coraz to nowymi bonusami pozapłacowymi, co przy podejmowaniu pochopnych i nieprzemyślanych decyzji często przysporzyło również wielu problemów pracodawcy, głównie finansowych. Oferowanie dodatków spowodowało rotację wśród pracowników, ale także wielu na stałe związało się z firmą. Przy wyborze benefitów bardzo ważne jest, aby zapytać pracowników, co będzie dla nich interesujące i wartościowe, aby nie ponieść kosztów, które nie zostaną wykorzystane i docenione.
Do standardowych pozapłacowych bonusów najdłużej funkcjonują w firmach są ubezpieczenia społeczne potocznie nazywane „na życie”, cieszyły się dużym zainteresowanie a z czasem stały się standardem w firmach. Od kilku lat dodatkowym bonusem oferowanym są karty sportowe, czyli możliwość bezpłatnego korzystania z klubów sportowych, czyli popierana przez lekarzy i nie tylko aktywność sportowa, która przy racjonalnym praktykowaniu przekładająca się na zdrowsze organizmy pracowników. Ten benefit stał się sporą atrakcją wśród pracowników. Oczywiście powinna być ona skierowana do osób zainteresowanych i mogących korzystać z takiej formy aktywności, dlatego ponownie podkreślam, że konieczne jest poznanie oczekiwań i możliwości. Nie jest atrakcyjnym bonusem oferta dodatkowych zajęć sportowych dla firm mieszkającej w dużej odległości od klubów sportowych. Logicznym jest, ze zainteresowanie będzie nikłe.
Większym zainteresowaniem nawet bez względu na odległości firmy od dużych miast są pakiety medyczne, którymi mogą być objęci nie tylko pracownicy, ale również członkowie rodzin. Jest dużym ułatwieniem, ze względu na jakość świadczonych usług oraz terminy oczekiwań na wizyty. Prywatna usługa medyczna pozwala pracownikowi na lepsze i szybsze dbanie o swoje zdrowie. Firmy dostrzegają kolejną korzyść zmniejszenia liczby zwolnień lekarskich, ponieważ pracownik częściej się bada i szybciej diagnozuje, nie dopuszczając swojego organizmu do zdrowotnych stanów krytycznych. Nieobecność pracownika chorego w pracy jest sporym kosztem dla przedsiębiorstwa na przykład w konieczności zatrudniania zastępstwa przy długotrwałych nieobecnościach. Były również przypadki oferowania pracownikom możliwości zaszczepienia się na grypę w zakładzie pracy. Pracodawca współfinansował chętnym osobą szczepienia, aby pracownik nie chorował.
Firmy zwracające uwagę na zadowolenie pracownika proponują ułatwienie nie tylko w życiu poza pracą, ale także w jej trakcie. Tworzone są miejsca, pokoje, przestrzenie, w którym pracownik może swobodnie rozmawiać nawet w tematach prywatnych, gdzie może chwilę odpocząć i oderwać się od obowiązków pracy. Często w zakładach można spotkać stoły pingpongowe, gry piłkarzyki stołowe, dart czy możliwość zagrania w gry komputerowe. Wiele badań wskazuje, ze możliwość oderwania się od pracy, skupienie myśli na innym temacie pomaga w zbudowaniu dystansu i świeżym spojrzeniu na wyzwania w pracy. Poczucie przez pracownika możliwości bycia w kontakcie z bliskimi oraz odpoczynku nie tylko podczas przerwy ustawowej jest bardzo zachęcające i wiążące z firmą.
Kolejna dogodności jest skierowana do rodziców małych dzieci. Na terenie zakładu pracy organizowane są przedszkola i żłobki, jest to spora oszczędność czasu i poczucia bezpieczeństwa dla pracujących rodziców, często również taki rozwiązanie umożliwia powrót do pracy młodej mamy.
Na początku artykułu wspomniała, ze istotne jest ustalenie oczekiwań kandydata i możliwości pracodawcy do wysokości zaoferowanych wynagrodzeń. Dobrze dopasowana oferta z obu stron powoduje większą satysfakcję z pracy i zaangażowanie. Może zdarzyć się sytuacja, gdy pracownik chcący zarabiać więcej ma zaplanowany plan rozwoju, który pozwoli mu poprzez swoją pracę na awans wewnętrzny oraz finansowy.
Tworzenie systemów premiowych, ścieżek kariery, oferowanie coraz to nowych benefitów dla pracownika, nie zwalnia pracodawcy z elementarnych obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz co jak pokazują badania rynku pracy zwracanie uwagi na atmosferę, wiarygodności i poczucie bezpieczeństwa poprzez stabilność pracy. Bardzo często podczas decyzji o pozostaniu w pracy ma znaczenie bezpośredni przełożony i jego stosunek do pracownika i firmy. Pracownik zwraca również uwagę na opinie na rynku pracy o firmie, wiec cały czas należy analizować swój employer branding.