fbpx

„Twoje bezpieczne mieszkanie” w Częstochowie

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie ruszają ze wspólną kampanią informacyjno-prewencyjną „Twoje bezpieczne mieszkanie”.

Wakacje i wyjazdy z nimi związane, to niestety nie tylko przyjemności płynące z podróży i wypoczynku. Dłuższa nieobecność w domu może prowokować złodziei, a statystyki głoszą, że najwięcej kradzieży i włamań jest właśnie w czasie sezonu urlopowego.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS i Komenda Miejska Policji w Częstochowie ruszyły ze wspólną kampanią edukacyjną „Twoje bezpieczne mieszkanie”. Broszura informacyjna zawiera wskazówki jak ustrzec się przed włamaniem i jak możemy zabezpieczyć nasze mieszkania podczas dłuższej nieobecności, by spokojnie przeżyć urlop i wrócić do bezpiecznego lokum. Przygotowano również spot reklamowy i plakaty.

Statystyki policyjne pokazują, że niestety w przeciągu ostatnich kilku lat lawinowo wrosła ilość kradzieży do mieszkań. Złodzieje działają bez skrupułów, ale jednocześnie wykorzystują naszą nieuwagę i brak dbałości o właściwe zabezpieczenia.

W 2017 roku Policja odnotowała ponad 65 tysięcy kradzieży z włamaniem, a w minionym roku było ich blisko 72 tysiące.

Tylko w tym roku, w Częstochowie, doszło do 74 kradzieży z włamaniem, a na terenie powiatu częstochowskiego odnotowano 19 takich przypadków.

Akcje ostrzegawcze i prewencyjne są zatem jak najbardziej wskazane, bo może dzięki nim zwrócimy uwagę na rzeczy, które dotąd nie wydawały nam się aż tak ważne w przypadku zabezpieczenia naszego mienia.

Co więc należy zrobić planując dłuższą nieobecność? Niezależnie od tego czy to wyczekany urlop, czy pobyt w szpitalu, w przypadku każdego wyjazdu dobrze jest zostawić klucze od mieszkania zaufanej osobie, która nie tylko podleje kwiaty podczas naszej nieobecności, ale spędzi w nim trochę czasu, włączy światło, opróżni skrzynkę pocztową. Nawet przepełniona korespondencją skrzynka może sprowokować złodzieja do działania, gdyż będzie to znak, że w mieszkaniu od dłuższego czasu nikt nie mieszka.

Bardzo wartościowe rzeczy i duża ilość gotówki nie powinny być trzymane w domowych szafkach, ale w bankowych skrytkach.

O swoje bezpieczeństwo powinniśmy zadbać na co dzień. Będąc w mieszkaniu, nie otwierajmy drzwi nieznajomym osobom, które mogą podawać się za pracowników gazowni czy spółdzielni. Takie kontrole są zazwyczaj wcześniej zapowiadane, jeśli więc coś lub ktoś nas zaskoczy, lepiej nie ryzykować.

Odpowiednie zamki, łańcuch przy drzwiach, wizjer, z pewnością dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i utrudnią życie złodziejowi.

Z broszury dowiemy się o mechanizmach działania złodziei, którzy potrafią wykorzystać nawet krótki moment nieuwagi. Głuche połączenia telefoniczne, szarpanie drzwi za klamkę, czy rozsypane ulotki na wycieraczce powinny u nas wywołać większą czujność.

Co ważne i o czym często zapominamy- także media społecznościowe mogą dać rabusiom sporo wskazówek. Dlatego zdjęcia z urlopu powinno się zamieszczać dopiero po powrocie, żeby nie podkreślać naszej nieobecności w mieszkaniu.

Dariusz Kiedrzyn- Komendant Miejski Policji w Częstochowie, zaapelował do mieszkańców, by bacznie zwracali uwagę na otoczenie i alarmowali o podejrzanych osobach, które pojawiają się w naszym otoczeniu. Trzeba reagować i alarmować Policję.

Tylko w tym roku policjanci ustalili aż 32 sprawców włamań z kradzieżą.

Zadbajmy o dobre relacje z naszymi sąsiadami, bo to właśnie ich czujność może ustrzec nas przed niebezpieczeństwem. Zwracajmy wzajemnie uwagę na podejrzane hałasy po sąsiedzku jeśli wiemy, że mieszkanie jest puste bo lokatorzy wyjechali.