Trzecia edycja projektu “Niania”

0
257

Stu mieszkańców Częstochowy skorzysta w sumie trzech edycji programu „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci”, który realizuje częstochowski samorząd. Obecny, trzeci już projekt trwa od maja 2019 roku do listopada 2020 roku. Całkowita jego wartość to ponad 2 mln 200 tys. zł. Zdobyte przez miasto europejskie dofinansowanie – po decyzji unijnych instytucji zarządzających – wynosi 1 mln 900 tys. zł. W sumie w ciągu wszystkich trzech edycji na rynek pracy wróciło lub właśnie wraca w sumie ponad 100 osób, a w Żłobku Miejskim powstają dodatkowe miejsca. Koszt wszystkich programów, to w sumie 5,2 mln zł, z czego 4,5 mln stanowi europejskie dofinansowanie.
Najnowszy projekt, zwany popularnie programem “Niania” składa się z dwóch składników. Pierwszy to utworzenie w Żłobku Miejskim ,,Reksio” dwóch oddziałów dla łącznie 13 maluchów. Wymaga to dostosowania pomieszczeń placówki i ich doposażenia. W żłobku będą prowadzone specjalistyczne zajęcia logopedyczne, a także języka angielskiego i rytmiki (2 razy w tyg. po 30 minut).
Druga cześć zadania polega na zapewnieniu dzieciom opieki – z jednej strony w żłobku (dla 13 dzieci), a z drugiej – usług opiekuńczych dla 30 dzieci. Opieka nad dzieckiem w ramach projektu trwa maksymalnie 12 miesięcy a miesięczny limit dofinansowania zatrudnienia jednej niani to w tej edycji projektu 3250 zł brutto. Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, miasto daje rodzicom możliwość wyboru opiekunek według własnego uznania, ale służy też bazą niań, z której można skorzystać.
Samorząd rozpoczął już podpisywanie stosownych umów z rodzicami, których dzieci korzystać będą z opieki niań.

Trzecia edycja projektu "Niania" 1
  • Projekt przynosi korzyści dzieciom, rodzicom, rodzinom, zatrudnionym opiekunkom lub opiekunom, ale także pracodawcom, którzy często czekają na powrót młodych rodziców do pracy – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – To realne wsparcie, które pomaga w decyzji o powrocie do pracy lub podjęciu pracy po macierzyńskiej przerwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here