fbpx

Trzech medyków podpisało z częstochowskim samorządem umowę stypendialną. Będą pracować w miejskim szpitalu

Trzech medyków podpisało z częstochowskim samorządem umowę stypendialną. Będą pracować w miejskim szpitalu.


Kinga Gradzik, Natalia Oleksik i Bartosz Orlikowski to trójka studentów ostatniego roku uniwersytetów medycznych, która będzie pracować w częstochowskich placówkach służby zdrowia w ramach programu „Dostępny Lekarz”. Po zakończeniu studiów młodzi medycy rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.


Częstochowa od ubiegłego roku realizuje program ,,Dostępny Lekarz”, w ramach szerszego programu „Teraz Lepsza Praca”.
Stypendium przyznaje się osobie, której średnia ocen za poprzedni rok akademicki jest nie mniejsza niż 3,5 oraz w przypadku: zaliczenia w terminie V roku studiów tj. do 30 września danego roku i wpisania na kolejny rok akademicki. Warunkiem jest także niepowtarzanie roku, na który złożono wniosek o przyznanie stypendium oraz niekorzystanie z urlopów określonych w regulaminie studiów, a także z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.

Celem miejskiego programu jest zachęcenie młodych lekarzy do pozostania na dłużej w Częstochowie. W ubiegłym roku pierwsza trójka stypendystów programu „Dostępny Lekarz” spełniając warunki uzyskała stypendium i zobowiązała się do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie na okres nie krótszy niż 3 lata. Teraz dołącza do nich kolejnych trzech medyków.

Program „Dostępny Lekarz” to nie tylko stypendia. Na projekt składają się z trzy elementy. Pierwszy to właśnie stypendia, które – po zakończeniu naboru – otrzymało troje studentów uniwersytetów medycznych. Drugi element programu – „Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza” – daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Trzeci moduł to ,,Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”. Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych (w zależności od potrzeb miejskiego szpitala).