fbpx

Tramwaje na ponad miesiąc znikają z miasta

Od soboty przestają kursować w Częstochowie tramwaje. Zamiast nich przez ok. 5 tygodni pasażerów wozić będą miejskie autobusy. Zmiany podyktowane są rozpoczęciem kolejnego etapu prac przy modernizacji linii tramwajowej.
– W sobotę rozpoczną się prace związane z przebudową pętli zjazdowej na wysokości zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – informuje rzecznik prasowy MPK i MZDiT Maciej Hasik. – Jest to najmocniej obciążony fragment całej sieci tramwajowej, po którym każdy tramwaj bez względu na kierunek i linię musi przejechać. Dlatego to kluczowe prace dla całej inwestycji zadanie.
Jak opowiada Maciej Hasik, podobnie jak w przypadku pozostałych prac na innych odcinkach, roboty w okolicach zajezdni będą obejmowały gruntowną przebudowę infrastruktury podziemnej, konstrukcji torowiska, torów i trakcji. Z uwagi na to, że elementy konstrukcyjne po wykorytowaniu nawierzchni i przeprowadzeniu prac budowlanych należy układać w całości, a nie w spawanych fragmentach al. Niepodległości będzie od 2 lipca zamknięta.

Tramwaje na ponad miesiąc znikają z miasta 2


– Tabor autobusowy na potrzeby zastępstwa tramwajów jest zabezpieczony – zapewnia rzecznik prasowy MPK. – Obsługa pasażerska nie jest zagrożona. Wycofanie tramwajów będzie konieczne ze względu na przeniesienie głównego frontu robót na kolejny odcinek gruntownej przebudowy starej linii tramwajowej.
Autobus za tramwaj wyjedzie na trasę w sobotę, 29 czerwca. Po zamknięciu we wtorek al. Niepodległości autobusy za tramwaj będą jechały na odcinku pomiędzy ulicami: Równoległą i Powstańców Śląskich zamiast al. Niepodległości – drogami wewnętrznymi po terenie zajezdni. Samochody osobowe na czas zamknięcia alei miejsce robót będą mogły omijać, jadąc ulicami: Równoległą, Jagiellońską i Źródlaną.
– Całość inwestycji jest etapowana i skończy się w drugiej połowie przyszłego roku – zapowiada Maciej Hasik. – Wielka przebudowa starej linii tramwajowej rozpoczęła się w marcu od odcinka Dworzec Raków PKP – Estakada w ciągu al. Pokoju. W kolejnych etapach po pracach przy zajezdni i na samej zajezdni roboty przeniosą się na odcinki w dzielnicach Tysiąclecie i Północ. W przyszłym roku będzie przebudowywany najtrudniejszy do realizacji, odcinek śródmiejski – dodaje.
Prowadzony właśnie remont, to największa w historii częstochowskich tramwajów inwestycja. Oprócz prac budowlanych na realizację tego zadania składa się drugi kontrakt — dostawa 10 nowoczesnych składów tramwajowych Twist wersji 2. Nowe Twisty pojawią się w mieście na przełomie roku.
Łącznie tramwajowa rewolucja – budowa linii i kolejne nowe tramwaje, to koszt ok. 204 mln zł. Ponad połowa tej kwoty, bo 144 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.