fbpx

Tępią szczury w centrum Częstochowy

Tępią szczury w centrum Częstochowy. W Śródmieściu prowadzona jest akcja deratyzacyjna. Montowane są specjalne pułapki i stacje deratyzacyjne.Jak zapewnia miasto są one bezpieczne dla innych zwierząt.

Akcję na zlecenie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy przeprowadza Przedsiębiorstwo Usług Sanitarnych Jarchem. Działaniami objęto w sumie teren o powierzchni około 14 hektarów.

Gryzonie są tępione w całym ciągu alei Najświętszej Maryi Panny, w okolicach placu Biegańskiego oraz na skwerze „Solidarności”.

Tępią szczury w centrum Częstochowy 8

Miasto przystąpiło do działań, gdyż w ostatnich tygodniach w centrum Częstochowy szczury zaczęły się pokazywać masowo, także w ciągu dnia. Jak się okazało, gryzoni przybyło na tyle, że już niewystarczające okazały się standardowe działania deratyzacyjne prowadzone przez administratorów posesji i kontrolowane przez Straż Miejską, a także akcje odszczurzania określonych odcinków sieci kanalizacyjnej przez wodociągi.      

Do tępienia gryzoni używane są preparaty gryzoniobójcze – antykoagulanty jednodawkowe III generacji. Są one wykładane w specjalnych stacjach deratyzacyjnych, które następnie są zaplombowane oraz zamykane na specjalny klucz z dwoma zamkami.

Stacje deratyzacyjne przytwierdzane są do elementów infrastruktury miejskiej, tj. drzew, latarni, koszów na śmieci czy ławek.

Jak przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy, w zależności od potrzeb dodatkowo rozmieszczane mogą być także nowoczesne pułapki na szczury w głębi terenów zieleni miejskiej na obszarze objętym akcją deratyzacyjną.

Po montażu stacji deratyzacyjnych prowadzone będą okresowe kontrole preparatów (co 3–5 dni) do czasu zaprzestania pobierania ich przez gryzonie.

 Wszystkie te działania, jak zapewnia częstochowski samorząd, są bezpieczne dla innych zwierząt, w tym zwierząt domowych czy wolnożyjących kotów, ponieważ ich konstrukcja ma zapewnić, że dostać się do nich mogą tylko szczury. Poza tym preparaty w dawkach stosowanych w stacjach  deratyzacyjnych nie są zabójcze dla większych zwierząt, a ewentualnym antidotum jest witamina K.