Andrzejki, mikołajki, Sylwester, jubileusz Agnieszki Łopackiej i premiera spektaklu „Skłodowska. Radium Girl” to tylko część propozycji, które Teatr im. A. Mickiewicza zaplanował na końcówkę tego roku.
Częstochowski teatr słynie ostatnio z nietuzinkowych projektów. Jednym z nich jest projekt filmowy „Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu”. Przygotowano go z okazji 65. rocznicy nadania imienia częstochowskiemu teatrowi. Pokaz miał miejsce 10 listopada. Bohaterami filmu, który wyreżyserowali Adam Hutyra i Jędrzej Niestrój, zostali gmach Teatru i pracujący w nim ludzie. Zdjęcia realizowane były w miejscach z reguły niedostępnych dla widzów: modelatorni, piwnicach, windzie towarowej, na dachu budynku. W realizacji przedsięwzięcia udział wzięło kilkadziesiąt osób: począwszy od aktorów, muzyków po pracowników teatru i ekipę filmową. Dzięki ich wspólnej energii życie teatralne i pandemiczna rzeczywistość stanęły na głowie.
„Małe stacyjki”
Kolejnym rewelacyjnym przedsięwzięciem jest z pewnością serial „Kasa gra!” (o którym opowiemy w jednym z kolejnych wydań dodatku „Czasu na kulturę!”). Teraz skupimy się zaś na najbliższych planach, których instytucja ma naprawdę sporo.
Końcówka listopada należeć będzie do warsztatowiczów i stworzonego przez nich spektaklu „Małe stacyjki”. To efekt czteromiesięcznych zajęć dla dorosłych, wymyślonych przez sekretarz literacką teatru Ewę Oleś. Warsztaty realizowane były pod opieką Marka Ślosarskiego i Marzeny Lamch-Łoniewskiej. Spektakl warsztatowy, w którym królować będą piosenki Kabaretu Starszych Panów, zobaczymy 27 listopada na scenie kameralnej. Grany będzie dwukrotnie, bo o godz. 16 i 20.
Z Andrzejkowym toastem
Dzień później zaplanowano przedstawienia z Andrzejkowym toastem. Tradycją niezmiennie lubianą przez publiczność jest bowiem spędzanie Andrzejek w gmachu przy ul. Kilińskiego. W tym roku zaprezentowany zostanie przy tej okazji muzyczny „Pożar w sercu” w reżyserii Roberta Dorosławskiego. Na scenie, włącznie z reżyserem, który jest również przewodnikiem po tym rozśpiewanym świecie, występuje aż 17 osób. Obsadę tworzą zaś aktorzy: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Michał Kula, Maciej Półtorak, Antoni Rot oraz muzycy: Wojtek „Brodi” Turbiarz, Agnieszka Pawełczyk, Damian Kluźniak, Piotr Nikoli, Wojciech Cyndecki, Borys Sławenta, Konrad Gzik i Adrian Gzik. „Pożar w sercu” wybuchnie 28 listopada o godz. 16 i 19.
Mikołajkowa „Roszpunka”
Listopad i grudzień to okres spektakli okolicznościowych. Końcówka roku należy przede wszystkim do najmłodszych. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, spektakle mikołajkowe będą wyglądały jednak inaczej niż zwykle. Mikołaj oczywiście się pojawi, jednak ze względów sanitarnych, do rozdawania prezentów musi wykorzystać pomocników. On sam złoży ze sceny życzenia, podkreśli, że jest to wyjątkowy dzień i spotkanie. O przekazanie prezentów swoim pociechom, rodzice i opiekunowie muszą zadbać sami.
Sam spektakl będzie już z pewnością dobrym upominkiem, specjalnie bowiem na Mikołaja, teatr wznowi niezwykle lubianą przez dzieci „Roszpunkę” (z Martą Honzatko w roli tytułowej). Spektakl na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów wyreżyserował wspomniany już Robert Dorosławski, który opowiada również za adaptację. W tej bajce nic nie jest takie, jakie znamy. Czarownica ma ambicje muzyczne, ale niema talentu. Ojciec Roszpunki jest zaś królem rock’n’rolla, matkę głównego bohatera leczy doktor, który przewiduje przyszłość, a listę nieszablonowych bohaterów dopełnia DJ Pokraka. To spektakl, w którym rządzi muzyka i to taka grana żywo, na scenie występują bowiem pianista Michał Rorat i gitarzysta Michał Walczak. Mikołajkowa „Roszpunka” prezentowana będzie od 2 do 8 grudnia, zaplanowano zarówno spektakle rodzinne, jak i szkolne.
Muzyczny Sylwester
Sylwester także będzie muzyczny. Na 31 grudnia zaplanowano dwa specjalne spektakle, grane o godz. 18 i 21.15. W czasie antraktu pierwszego z nich przewidziano poczęstunek i lampkę wina. Z kolei podczas późniejszego pokazu będą również konkursy z nagrodami, a o północy powitanie Nowego Roku z dyrekcją i zespołem teatru. Na scenie – obok znakomicie śpiewających aktorów – wystąpi zespół Makabudna pod wodzą Wojtka „Brodiego” Turbiarza. W repertuarze znajdą się takie przeboje jak „Cicha woda”, „Kasztany”, „Wakacje z blondynką”, „Rebeka”, „Poszłabym za tobą” czy „Serduszko puka w rytmie cza-cza”.
Premierowa „Skłodowska. Radium Girl”
Grudzień przyniesie także premierę. Mowa o spektaklu „Skłodowska. Radium Girl” Fundacji Teatr Papahema w reżyserii i na podstawie tekstu cenionej Agaty Biziuk.
– Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie – czytamy o realizacji.
Obsadę tworzą Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski oraz Mateusz Trzmiel. Przedpremierowo zobaczymy ich 16 grudnia o godz. 11 i 17 grudnia o godz. 11 i 18. Częstochowska premiera odbędzie 18 grudnia o godz. 19. Potem zaś spektakl będzie grany jeszcze 19 grudnia o godz. 16 i 20 grudnia o godz. 11 i 18.
Jubileusz Agnieszki Łopackiej
Listopad należał do Czesławy Monczki (bohaterki z okładki listopadowego wydania naszego redakcyjnego „Czasu na kulturę!”) fetującej 45-lecie pracy artystycznej, z kolei w grudniu swoje święto będzie miała Agnieszka Łopacka. Aktorka, która z częstochowską sceną związana jest od 1996 r., obchodzi właśnie 25-lecie pracy na scenie.
Na uczczenie jubileuszu nie mogła wybrać innego spektaklu niż „Pannonica” w reżyserii Pawła Szumca. Tytuł ten miał swoją premierę w czerwcu tego roku. Łopacka wciela się w postać „baronowej jazzu”, czyli Pannoniki Rothschild. Spektakl skupia się głównie na jej fascynującym, wymykającym się wszelkim ocenom, związku z genialnym muzykiem jazzowym Theloniousem Monkiem. Jubileuszowy spektakl grany będzie 10 grudnia o godz. 19, a „Pannonikę” będzie można zobaczyć również 9 grudnia o godz. 18.
Styczeń z „Kandydem”
Nowy Rok przyniesie kolejną premierę. Już 8 stycznia 2022 r. na częstochowskiej scenie zobaczymy „Kandyda” według Woltera w adaptacji i z piosenkami Macieja Wojtyszki. Za reżyserię odpowiada Rafał Szumski. W premierowym przedstawieniu zabrzmi muzyka Jerzego Derfla, za aranżacje odpowiada zaś Karol Nepelski. Obsadę spektaklu tworzą zaś Małgorzata Marciniak, Sylwia Warmus, Hanna Zbyryt, Antoni Rot, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Bartosz Kopeć, Adam Machalica, Maciej Półtorak oraz czteroosobowy zespół muzyczny.
Pisząc o planowanych premierach, z przyjemnością informujemy, że patronat nad nimi objęła redakcja „Gazety Regionalnej”.
Szczegółowy repertuar oraz ceny biletów na wszystkie z opisanych propozycji można znaleźć na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.
Zuzanna Suliga