Te zawody mają wzięcie

0
246

Elektronik, elektryk, górnik, operator maszyn, kierowca, mechanik i automatyk – to tylko niektóre zawody szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy województwa śląskiego. Już po raz drugi, w formie obwieszczenia, Minister Edukacji Narodowej ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Każdego roku, do 1 lutego MEN ogłasza prognozę w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Oprócz zapotrzebowania na krajowym rynku pracy, dokument zawiera również wykaz potrzebnych zawodów w poszczególnych województwach.
Jak informują przedstawiciele MEN, celem prognozy jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Ma także na celu wspomagać celowe i adekwatne kształcenie zawodowe, a tym samym przyczyniać się do spadku bezrobocia wśród absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w Polsce.
Prognoza uwzględnia dane Instytutu Badań Edukacyjnych opracowane w szczególności na podstawie statystyki publicznej, danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.
Jej wyniki w województwie śląskim są zbieżnie z podobnym badaniem pn. „Barometr zawodów”. Na koniec 2019 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach już po raz piąty ogłosił prognozę zapotrzebowania na zawody w kolejnym, 2020 roku. Tak samo jak w zestawieniu opublikowanym przez MEN, z „barometru” wynika, że elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, a także kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze oraz mechanicy pojazdów samochodowych, będą należeć do grupy deficytowej praktycznie na wszystkich lokalnych rynkach pracy woj. śląskiego.
(Źródło: MEN, WUP Katowice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here