fbpx

Tajemnica van Gogha na ekranie częstochowskiego OKF-u

OKF zaprasza widzów do wirtualnego zwiedzenia wystawy w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Dokument „Słoneczniki. Tajemnica van Gogha” zobaczymy 17 października.

-Od 2015 proponujemy naszym widzom cykl spotkań ze sztuką. Od samego początku cieszy się on sporym zainteresowaniem mieszkańców Częstochowy, podobnie jak  w innych miastach i krajach. Cykl zachwyca publiczność ponad 1000 kin w 30 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii – opowiada Małgorzata Stasikowska-Lis z Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja”.

„Wielka sztuka na ekranie”

Cykl „Wielka sztuka na ekranie” – bo o nim mowa – to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie.

-Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD, pokazujemy Widzom wystawy, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki oglądamy na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów – dodaje Stasikowska-Lis.

Każdy z dokumentów, dzięki komentarzom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich, maksymalnym zbliżeniom i eksponowaniu detalom umożliwia widzom zobaczenie tego, czego nie doświadczymy podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Co więcej, na dużym ekranie możemy obejrzeć arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. „Wielka sztuka na ekranie” to nie tylko uczta wizualna, ale też okazja do poznania ciekawostek z życia najważniejszych malarzy świata.

Pora na kolejny sezon!

W październiku OKF zaprosi częstochowian na kolejny sezon. Każdy pokaz ma polskie napisy, trwa ok. 90 minut, a ceny biletów wynoszą – 25 zł normalny oraz 20 zł ulgowy.

-Do tej pory pokazaliśmy m.in. filmy o takich artystach jak : Matisse, Rembrandt, impresjoniści, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Manet, Munch, Vermeer, Bosch, Hockney, Klimt, Picasso … Zatem różne epoki, rozmaite style, odmienne szkoły … I odwiedziliśmy największe świątynie sztuki, m.in. : Luwr, bazyliki Rzymu, La Scalę … – wylicza Małgorzata Stasikowska-Lis.

Rozpoczęcie sezonu zaplanowano na niedzielę, 17 października na godz. 16.50. Na ekranie „Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha”. Film zrealizowano na podstawie wystawy w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

-„Słoneczniki” Vincenta van Gogha to dzieło należące do tych, które rozpoznaje każdy. Należą do najsłynniejszych dzieł Van Gogha i są jednym z najbardziej ikonicznych obrazów na świecie; przeszły też do popkultury. Pamiętać tu także należy, że „Słoneczniki” to nie jeden obraz, ale seria. Van Gogh namalował te kwiaty 11 razy. Na niezwykłej wystawie w Muzeum Van Gogha, przyjrzano się na nowo pięciu wersjom słoneczników w wazonie – czytamy o dokumencie.

„Ermitaż: potęga sztuki”

Kolejne pokazy przewidziane są na 24 i 30 października. Pierwszy odbędzie się o godz. 16.30, drugi – godz. 17. Szczegóły: www.okf.czest.pl.

-Zabierzemy naszych Widzów do wnętrz Ermitażu i Pałacu Zimowego. Stworzony we współpracy z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu film dokumentalny ukazuje historię tego wyjątkowo muzeum i równie wyjątkowego miasta, od czasów cara Piotra I, przez splendor panowania carycy Katarzyny Wielkiej,  triumfalne zwycięstwo Aleksandra I nad Napoleonem i rewolucję 1917 roku, po czasy współczesne. Będziemy mogli podziwiać najwybitniejsze dokonania europejskiej sztuki: od dzieł Leonarda da Vinci i Rafaela Santi, po dzieła Rubensa, Tycjana i Rembrandta. Poznamy również sekrety Petersburga, rosyjskiego “okna” na Europę. Przez miasto carów i białych nocy przeprowadzi nas Toni Servillo (trzykrotny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej) – zapowiada Małgorzata Stasikowska-Lis.

ZS