fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaHubertus 2021. Już w niedzielę w Olsztynie odbędzie się święto jeźdźców!

Hubertus 2021. Już w niedzielę w Olsztynie odbędzie się święto jeźdźców!

W niedzielę, 17 października jeźdźcy znów wyruszą w pogoń za lisem. Olsztyński Hubertus rozpocznie się w samo południe na błoniach zamkowych przy restauracji Spichlerz.

Hubertus to tradycyjne święto jeźdźców organizowane na zakończenie sezonu. Nazwa pochodzi od świętego Huberta – patrona myśliwych i jeźdźców. Jedni i drudzy obchodzą święto na swój sposób, w myśliwi nieco później, bo w okolicach 3 listopada, czyli dnia imienin Huberta.

W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII w. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim. Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów.

My zostaniemy jednak przy świętowaniu wśród jeźdźców, bo taką tradycję przyjęto w jurajskim Olsztynie. Centrum obchodów stanowi tu gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, a za rok… sam ucieka jako lis. Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

Hubertus 2021. Już w niedzielę w Olsztynie odbędzie się święto jeźdźców! 1
Hubertus 2021 (mat. prasowe)

Po prezentacji ekip, jeźdźcy ruszą za lisem

Tegoroczna pogoń za listem odbędzie się 17 października. Hubertus rozpocznie się w samo południe. Miejscem wydarzenia będą błonia zamkowe przy restauracji Spichlerz, która wspólnie z gminą Olsztyn i Rotary Club Częstochowa odpowiada za organizację święta.

Tuż po prezentacji ekip, jeźdźcy ruszą za lisem.Atrakcją święta będzie również II Konkurs Kadryli Klubowych – to propozycja otwarta dla wszystkich jeźdźców (szczegóły: www.spichlerz.net/pl). Pula nagród wynosi tu 5 tys. zł.

Co jeszcze zaplanowano? Nie może zabraknąć degustacji potraw i nalewek przygotowanych przez żony Rotarian czy wspólnego biesiadowania przy ognisku.

Organizatory przewidzieli również konkursy: malowany domek oraz „Jaki koń jest, każdy widzi” oraz pokaz ptaków drapieżnych i sokolnictwa.

Zagra Gary Moore Tribute Band

Hubertus 2021. Już w niedzielę w Olsztynie odbędzie się święto jeźdźców! 2
Koncert Gary Moore Tribute Band w Klubie Stacherczak w marcu 2020 r. (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Muzyczną gratką będzie z pewnością koncert zespołu Gary Moore Tribute Band, któremu przewodzą syn legendarnego wirtuoza gitary – Jack oraz ceniony kompozytor i basista Łukasz Gorczyca.

Formacja sięga po takie utwory jak „Just Can’t Let You Go”, „Where Are You Now”, „I Can’t Quit You Baby”, „All You Love”, „Don’t Believe a Word”, „The Blues Is Alright” czy “Still Got The Blues”. Każdą swoją solówką Jack Moore potwierdza zaś to, że jest godnym następcą ojca.

Więcej informacji o tegorocznej odsłonie Hubertusa na www.facebook.com/spichlerzolsztyn.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -