fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneSzopka już prawie gotowa, zaplanowano trzy pasterki. Jasna Góra szykuje się na...

Szopka już prawie gotowa, zaplanowano trzy pasterki. Jasna Góra szykuje się na Boże Narodzenie

Szopka już prawie gotowa, zaplanowano trzy pasterki. Jasna Góra szykuje się na Boże Narodzenie.

[post_gallery]


Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w klasztorze trwają intensywne przygotowania do nadchodzących świąt. Tegoroczne Boże Narodzenie będzie wyglądało w sanktuarium nieco inaczej niż zwykle, a to za sprawa trwającej epidemii.


Najważniejsza zmiana, to aż trzy Pasterki. w trakcie tegorocznych świąt. Odbędą się one o: godz. 21.30 i dwie o północy, w bazylice i w kaplicy św. Józefa na Halach.


Szopka jasnogórska jest już prawie gotowa, ale także ją będziemy mogli zwiedzać na nieco zmienionych zasadach. Szopka będzie otwarta krócej, bo od godziny 9 do 18, a będzie można ją oglądać z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych.
W tak zwanych fosach jasnogórskich budowana została szopka ruchoma.

W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiono tam jerozolimskie i polskie Betlejem – podało Biuro Prasowe Jasnej Góry. – Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. Są postaci bardzo precyzyjnie przedstawiające codzienne życie – kowal, piekarz, rybak, praczki, ludzie zbierający drewno, krzątający się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami. W szopce są też lalki ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów, poruszające się na specjalnym mechanizmie.


Dzieci z pewnością ucieszy fakt, że tradycyjnie przy szopce pojawią się żywe zwierzęta.
Na dziedzińcu Jasnej Góry ustawiono już także tradycyjną chatę. W tej szopce umieszczono duże figury przedstawiające Świętą Rodzinę. Szopkę wybudowali górale z paulińskiej parafii w Czerwiennym. To właśnie w niej, po Pasterce o północy, przełożony generalny Zakonu Paulinów tradycyjnie złoży figurę Dzieciątka Jezus.


Biuro Prasowe klasztoru przypomina, że obecnie ograniczenia liczby wiernych na Jasnej Górze wynoszą: w kaplicy Matki Bożej 27 osób, w bazylice 70 osób i w kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 15 osób.


Kto nie będzie mógł osobiście uczestniczyć w nabożeństwach w sanktuarium, może to zrobić za pośrednictwem telewizji i internetu. Transmisja wszystkich Mszy św. i nabożeństw z kaplicy Matki Bożej: platforma VOD TVP, kanał YouToube Jasnej Góry, strony internetowe – www.jasnagora.pl, www.jasnagora.com, www.niedziela.pl

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -