fbpx

„Szlachetna Paczka 2021”. Rodziny z całego regionu czekają na świąteczną pomoc

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Rodziny, którym chce się pomóc, można wskazywać tylko do 10 grudnia. Wśród potrzebujących są również osoby z naszego regionu.

-Nie zostawmy bez pomocy żadnej Rodziny w potrzebie – zapewnia Stowarzyszenie Wiosna, które co roku organizuje ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Zaznaczają, że w tegorocznej edycji już teraz jest ich więcej niż rok temu, a wolontariusze cały czas dodają kolejne potrzebujące rodziny do bazy. Na ten darczyńców ma już ponad 14 600 rodzin, ponad 1700 czeka jeszcze na tego, kto sprawi, że te nadchodzące święta będą dobre (to san na 5 grudnia). Deklarować można się już tylko do piątku, 10 grudnia.

Dane, które trafiły do raportu mocno poruszają. 5,2 proc. Polaków, czyli ponad 2 mln żyje w skrajnej biedzie. W 2020 r. przybyło ich prawie 400 tys. (w tym 100 tys. stanową dzieci). -Ponad dwa razy więcej osób niż w wypadkach drogowych, ginie w Polsce z powodu rozpaczy. Samobójstwa w 2020 r. popełniło 5156 osób – alarmuje Stowarzyszenie Wiosna.

"Szlachetna Paczka 2021". Rodziny z całego regionu czekają na świąteczną pomoc 2
mat. Szlachetna Paczka/Facebook

Komu pomaga Szlachetna Paczka?

Szlachetna Paczka pomaga ubogim, chorym, samotnym, tym, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i nie widzą nadziei. Akcja co roku stara się przyczynić do tego, żeby święta nie były głodne. Ale to nie jedyny cel, otrzymana pomoc ma stać się impulsem do zmian na lepsze. Rodziny – zgodnie z potrzebami – mogą bowiem liczyć nie tylko na jedzenie czy środki czystości, ale też np. na niezbędny sprzęt. Ci, którzy od lat marzyli o działającej pralce, lodówce, komputerze do nauki, biurku, piecyku, łóżku, zostają wysłuchani.

Paczkę może przygotować każdy. O pomoc proszone są zarówno firmy i instytucje, jak i osoby indywidualne. Jednak, gdy potrzeby danej rodziny są poważne, łatwiej zrobić ją w grupie, skrzykując kolegów z pracy, rodzinę czy znajomych.

"Szlachetna Paczka 2021". Rodziny z całego regionu czekają na świąteczną pomoc 3
mat. Szlachetna Paczka/Facebook

Paczki należy dostarczyć 11 i 12 grudnia

Rodzin wybiera się z bazy dostępnej na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Każda historia jest sportretowana, opisana jest sytuacja i potrzeby rodziny. Obok trzech potrzeb kluczowych (z reguły to sprzęt, ubrania i żywość), są też te pozostałe, ja np. środki czystości oraz tzw. szczególne upominki, drobiazgi, o których marzą potrzebujący, a wykraczają one poza domowy budżet (jak książki czy kosmetyki). Według tej listy darczyńca kompletuje paczkę. Zapakowane świątecznie upominki należy dostarczyć do konkretnego magazynu 11 i 12 grudnia.

Te rodziny najdłużej czekają na pomoc!

Rodzin szuka się w bazie według województw. Według danych, jeśli chodzi o województwo śląskie, to najdłużej czekają na pomoc ze sztabów „Kłomnice i okolice” oraz „powiat Kłobucki”. W pierwszym na pomoc liczy m.in. pani Marzanna i jej synowie Krystian i Kamil. Kiedyś żyli godnie, jednak po likwidacji miejscowego zakładu pracy, wszystko się zmieniło. Wśród najważniejszych potrzeb są opał, mop i środki czystości.

W drugim z wymienionym sztabów na wsparcie czeka m.in. pani Róża i jej syn Jan, których życie zawaliło się po śmierci męża i ojca rodziny. Potrzeby nie są wygórowane, rodzina prosi bowiem o opał, kurtki zimowe i żywność.

"Szlachetna Paczka 2021". Rodziny z całego regionu czekają na świąteczną pomoc 4
mat. Szlachetna Paczka/Facebook

Wśród potrzeb najczęściej wymieniany jest opał

Wśród potrzebujących nie brakuje mieszkańców całego regionu. Przykładowo w sztabie odpowiedzialnym za powiat lubliniecki na wsparcie czeka pani Janina samotnie wychowująca niepełnosprawnego wnuka Wiktora. Rodzice chłopca przestali interesować się jego losem, kobieta nie chciała dopuścić do tego, by umieszczono go placówce wychowawczej. Stała się więc jego prawnym opiekunem. Codzienność poprawiłby tu zapas opału, żywności i środków czystości, a także odzież i zabawki dla chłopa.

W sztabie obowiązującym na terenie Myszkowa i Żarek, znana jest m.in. historia 65-letniej pani Barbary, ofiary przemocy domowej, której mąż przebywa obecnie z Zakładzie Karnym. Marzeniem kobiety jest automatyczna pralka i opał, o który prosi większość rodzin.

"Szlachetna Paczka 2021". Rodziny z całego regionu czekają na świąteczną pomoc 5
mat. Szlachetna Paczka/Facebook

Z kolei sztabie „Olsztyn, Janów, Mstów” wśród potrzebujących jest rodzina pana Mariusza, którą tworzą żona Aleksandra, synowie Adam i Jan oraz córka Anna. Ich życie podporządkowane jest chorobie chłopców, stąd i główne potrzeby są im dedykowane – to kamizelki obciążeniowe do rehabilitacji, rower typu tandem i karnety na basen.

Aktualności dotyczące „Szlachetnej Paczki” można śledzić także na Facebooku – www.facebook.com/szlachetna.paczka.

Zuzanna Suliga