fbpx

Największa szkoła w Niemczech stanie na polskich wkrętach

Na wkrętach produkcji podczęstochowskiej firmy Klimas Wkręt-met będzie trzymała się olbrzymia drewniana konstrukcja Gimnazjum Martina Behaima w Norymberdze. Właśnie rozpoczęła się budowa największej niemieckiej szkoły, która docelowo pomieści 1.700 uczniów.

W bawarskiej Norymberdze powstaje jedna z największych szkół w kraju. Projekt, wykonany przez wiedeńskie studio architektoniczne Caramel, jest imponujący, a przede wszystkim szalenie ciekawy, ponieważ zakłada użycie drewna CLT. Drewniano-stalowa konstrukcja, dach, elewacja i fasada (mierząca – bagatela! – 6000 mkw.) zostały powierzone firmie ZÜBLIN (Grupa STRABAG). Ta prestiżowa niemiecka marka, która od XIX w. realizuje wymagające projekty budowlane na całym świecie, znając jakość zamocowań Klimas Wkręt-met, zdecydowała się wykorzystać polskie wkręty, powierzając im mocowanie potężnej konstrukcji.

To będzie gigaszkoła

Już sama powierzchnia, którą zajmie Gimnazujm, zapiera dech – na ponad 30 tys. mkw. stanie potężna drewniana instalacja, mierząca około 7 tys. m3. Pięciopiętrową szkołę, z owalnym  wewnętrznym dziedzińcem przykrytym szklanym dachem, zaprojektowano z myślą o nawet 1.700 uczniach. Budynek połączony zostanie z jadalnią oraz krytymi obiektami sportowymi za pomocą korytarza o długości 66 metrów. W spadzisty dach Gimnazjum Martina Bahaima architekci wkomponowali ogród, który spójnie zgra się z resztą terenów zielonych oraz sportowych obszarów wokół szkoły.

Część infrastruktury, w tym jadalnia i obiekty sportowe, posłużą też innej placówce – Neues Gymnasium Nuremberg. W ten sposób obie szkoły średnie stworzą w tym rejonie imponujący nowoczesny kampus.

Dlaczego drewno?

Do stworzenia szkieletu konstrukcji oraz jego fasady posłuży surowiec, który po latach zapomnienia wraca do łask: drewno. W przypadku tak dużych konstrukcji najlepiej sprawdza się drewno CLT, czyli klejone krzyżowo. Precyzyjne przycięcie elementów, stosunkowo lekki materiał, możliwość szybkiego i trwałego łączenia części na placu budowy za sprawą odpowiednich wkrętów, zdecydowanie szybsze tempo prac – to wszystko sprawia, że drewno CLT coraz częściej stosuje się również w przypadku europejskich inwestycji, choć jeszcze kilka lat temu na drewniane konstrukcje decydowały się Stany Zjednoczone czy Kanada.

W Polsce wciąż nie jest to najbardziej popularny materiał budowlany, ale eksperci oceniają, że to jedynie kwestia czasu. Zwłaszcza, że jego ogromną zaletą jest ekologiczny charakter zbudowanego z wykorzystaniem drewna obiektu. W przypadku niemieckiego Gimnazjum mowa o sekwestracji, czyli wchłonięciu, około 7 tys. ton CO2 w długoterminowej perspektywie.

Klimas nie ma wątpliwości

– Najnowszym trendem w budownictwie jest budownictwo drewniane – mówił z przekonaniem Wojciech Klimas, prezes zarządu Klimas Wkręt-met podczas organizowanej w ubiegłym roku przez markę międzynarodowej konferencji Klimas Timber Meeting. – Nasze działania, prowadzone od lat, powodują, że potrafimy wkomponować nasze produkty w to, co jest wymagane i potrzebne na rynku.

Dzięki temu, że marka uważnie obserwuje rynek i zmieniające się na nim trendy (w ciągu zaledwie roku Klimas Wkręt-met jest obecny na kilkudziesięciu kongresach, konferencjach i imprezach targowych – od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, po Tajwan), sprawnie przygotowała się na zmodyfikowane potrzeby rynku. Portfolio firmy liczy ponad 6,5 tys. produktów, wśród których znajdują się wkręty ciesielskie. I właśnie one, dokładnie wkręty WKCP o rozmiarze 08×200, w setkach tysięcy sztuk trafiają na budowę w Norymberdze.

Zbliżająca się do 35-lecia istnienia marka ma już na koncie wiele ciekawych realizacji, jak schronisko górskie w Górach Skalistych w Kanadzie czy drewniany kompleks Marmormolen na duńskim nadbrzeżu.

Największa szkoła w Niemczech stanie na polskich wkrętach 1
Największa szkoła w Niemczech stanie na polskich wkrętach

mat. Klimas Wkręt-met, grafika: www.caramel.at

Czytaj także: Letnie Targi Pracy w Częstochowie