Od początku września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o dofinansowanie zakupu i montażu w domach jednorodzinnych paneli słonecznych. Osoby fizyczne mogą w ramach programu „Mój Prąd” starać się o zwrot części kosztów instalacji fotowoltaicznych. Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia września NFOŚiGW przyjął 170 wniosków. Wypłacono już także pierwsze pieniądze osobom, które zamontowały w swoich domach panele słoneczne. W sumie otrzymały one już 80 tys. złotych. Kolejne osoby zachęcone programem decydują się na zmianę źródła energii w swoich domach.
Duże zainteresowanie zakupem i montażem paneli w związku z projektem Funduszu zauważają firmy od lat zajmujące się odnawialnymi źródłami energii.
— Mamy pełne ręce roboty, bardzo dużo osób pyta o możliwość skorzystania z dofinansowania — mówi nam Paweł Kantor z firmy Solaro z Poczesnej pod Częstochową. — Duże zainteresowanie kupnem i montażem paneli wynika z dwóch powodów: po pierwsze „Mój Prąd” to pierwszy od 2015 roku tego rodzaju program dający szansę na dofinansowanie, a pod drugie, wiadomo, że prąd w przyszłym roku zdrożeje i to sporo. Wielu ludzi przeliczyło sobie, że warto w związku z tym zainwestować w panele słoneczne — dodaje.
Program NFOŚiGW przewiduje zwrot do 50 procent kosztów poniesionych na instalację paneli słonecznych. Kwota dotacji dla jednego beneficjenta nie może jednak przekroczyć 5 tys. złotych. O zwrot kosztów można się starać jedynie w przypadku instalacji, które zostały zamontowane po 23 lipca tego roku. Muszą to być także urządzenia nowe, mające nie więcej niż 24 miesiące. Program „Mój Prąd” dotyczy wyłącznie mikro źródeł fotowoltaiczne, czyli paneli słonecznych wytwarzających moc między 2 a 10 kW.
— Panele o tej mocy w zupełności wystarczą, aby zapewnić energię elektryczną dla całej rodziny — twierdzi Paweł Kantor. – Taka instalacja dostarczy prądu potrzebnego dla standardowego domu jednorodzinnego.
Na projekt „Mój Prąd” NFOŚiGW ma przeznaczony 1 mld złotych. Obecnie odbywa się pierwszy nabór wniosków. Potrwa on do końca roku lub wyczerpania środków. Drugi planowany jest na początek przyszłego roku.
Wnioski można składać wyłącznie w formie papierowej. Do wniosku należy dołączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego oraz dane identyfikacyjne konkretnej umowy kompleksowej.
Całość dokumentacji trzeba przesłać na adres NFOSiGW w Warszawie lub złożyć w siedzibie Funduszu osobiście.
Beneficjenci projektu muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie ewentualnej kontroli instalacji w okresie 3 lat od momentu wypłaty dotacji. Dodatkowo każda osoba, która złoży wniosek i otrzyma dofinansowanie, jest zobligowana do wyrażenia zgody na przetwarzanie i opublikowanie swoich danych osobowych.