Dlaczego właśnie w dniu 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości ?

0
193

Dzień największego święta Polaków czyli Święto Niepodległości obchodzimy w dniu 11 listopada. Data ta związana jest bezpośrednio z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego przybyciem do Warszawy w dniu 10 listopada 1918 roku a następnie przekazaniem mu przez Radę Regencyjną zwierzchnictwa nad Polskimi Siłami Zbrojnymi w dniu 11 listopada

Dlaczego właśnie w dniu 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości ? 1

Dzień 11 listopada jest ważną datą nie tylko dla Polaków ale i dla całej Europy bowiem w tym dniu w roku 1918 w Compiègne zakończono podpisaniem rozejmu Wielką Wojnę jak mówi się o I wojnie światowej. Zakończenie tego najstraszniejszego w dotychczasowej historii świata konfliktu pozwoliło odrodzić się Polsce po 123 latach niewoli. Nasz kraj znów znalazł się na mapach świata.

Po II Wojnie Światowej władze komunistyczne zniosły datę 11 listopada i ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski w dniu 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. Dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm PRL przywrócił Święto Niepodległości 11 listopada jako „Narodowe Święto Niepodległości”

W tym dniu zapomnijmy o wszelkich politycznych podziałach i świętujmy wspólnie w całym kraju odzyskanie niezawisłego bytu państwowego przez naszą Ojczyznę niechaj Święto Niepodległości łączy nie dzieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here