fbpx

Inauguracja akcji „Świetlisty powiat”. Komenda Miejska Policji w Częstochowie i Starostwo Powiatowe łączą siły we wspólnej akcji profilaktycznej

Komenda Miejska Policji w Częstochowie i Starostwo Powiatowe zainaugurowały wspólną akcję profilaktyczną pt. „Świetlisty powiat

Pewne historie lubią się powtarzać. I bardzo dobrze, ponieważ prelekcji na temat bezpieczeństwa na drodze -nigdy dość. Komenda Miejska Policji i Starostwo Powiatowe połączyły siły i rozpoczęły spotkania edukacyjne w ramach akcji „Świetlisty powiat”

Pierwsza prelekcja odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mykanowie. Pojawili się tam: Szef częstochowskiego garnizonu młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn i Starosta Częstochowski Krzysztof Smela. Policjanci i przedstawiciele samorządu, na najbardziej ruchliwej drodze przy szkole, uczyli jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jakie środki ostrożności należy zachować przy przemieszczaniu się w obrębie ulic.

Przypomnieli, że nawet przed wejściem na oznakowane przejście dla pieszych należy kilkukrotnie sprawdzić, czy nie nadjeżdża samochód, zanim wkroczymy na jezdnię. Choć na pasach, jako piesi mamy pierwszeństwo, musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, w tym wypadku- do kierowców.

Kolejna ważna i wciąż powtarzana kwestia, to dobra widoczność na drodze. W ciągu dnia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, warto mieć na sobie jakieś kolorowe elementy odzieży, które poprawiają naszą widoczność na drodze. Konieczne są odblaski, które można zamontować przy plecaku.

Przejście przy szkole w Mykanowie, posiada na środku wysepkę i na tym przykładzie policjanci tłumaczyli dzieciom, że w tym miejscu nie obowiązują zasady pierwszeństwa pieszego na drodze. To strefa tzw. azylu, ale schodząc z wysepki na jezdnię należy jeszcze bardziej uważać.

Spotkanie z policjantami zakończyły prezenty dla dzieciaków. Każdy uczeń otrzymał plecak i przywieszkę do plecaka.

Akcja „Świetlisty powiat” dotyczyć będzie nie tylko bezpieczeństwa na drodze. Prelekcje obejmą rozmowy na temat bezpieczeństwa na placu zabaw, czy w przypadku kontaktu z obcymi osobami. Policjanci i drogówki i prewencji odwiedzą szkoły i przedszkola na terenie powiatu częstochowskiego.