fbpx

Studia w czasach pandemii

Czy zajęcia online to przyjemność czy nauka za karę? Czy podczas online’owych wykładów zdarzają się zabawne sytuacje? Czy pracę dyplomową można napisać i obronić zdalnie? Na wszystkie powyższe pytania, a także na wiele innych, szczegółowo odpowiada studentka prawa Uczelni Łazarskiego – Milena Walczyk. Zapraszamy do przeczytania lub obejrzenia wywiadu – https://www.youtube.com/watch?v=ogNb57KrYQ8
Jak wyglądają obecnie typowe zajęcia na prawie na Uczelni Łazarskiego?
Wszystkie moje zajęcia odbywają się na jednej platformie – Microsoft Teams i są prowadzone w czasie rzeczywistym, zgodnie z planem zajęć. Niektórzy wykładowcy udostępniają nam wcześniej materiały, żebyśmy przygotowali się do zajęć, a inni na bieżąco udostępniają nam pulpit swojego komputera i możemy wszyscy razem śledzić i omawiać np. teksty ustaw.
Czy jesteście tylko biernymi słuchaczami czy możecie aktywnie brać udział w zajęciach?
Oczywiście nie możemy być bierni, mamy możliwość udzielania się na czacie lub rozmowy z prowadzącym na żywo. Na przykład w czasie warsztatów z pisania pism procesowych wszyscy piszemy je w czasie zajęć, przesyłamy do sprawdzenia, zadajemy pytania itd.
Czy podczas zajęć online zdarzają się jakieś zabawne sytuacje?
Zajęcia online są prowadzone u nas od ponad miesiąca, więc wydarzyło się już kilka śmiesznych sytuacji. Na przykład jeśli chodzi o spóźnienia – możemy zapomnieć o typowej wymówce o korkach na mieście. Raz kolega spóźnił się na zajęcia, a wykładowca odpowiedział mu, że chyba utknął w drodze z sypialni do pokoju. „Poważniej” robi się, kiedy komuś nie działa mikrofon, a jest sprawdzana lista obecności. Wtedy rozpoczyna się błagalne stukanie na czacie, żeby ktoś powiedział, że tej osobie nie działa mikrofon. Na jednych zajęciach wykładowca udostępniał nam swój pulpit i akurat w tym samym czasie dostał wiadomość, że w domu będzie dziś pieczona szarlotka. Oj, do końca zajęć myślałam już tylko o tym cieście…
Czyli właściwie nauka online ma same plusy.
Każda sytuacja ma zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony gdyby nie konieczność odbywania zajęć online, pewnie nie poznałabym tak dokładnie sposobu funkcjonowania tych wszystkich narzędzi do pracy zdalnej, które naprawdę dają ogromne możliwości. To na pewno plus. No i oczywiście można dłużej pospać, bo nie tracimy czasu na dojazdy.
A minusy?
Najbardziej chyba brakuje mi kontaktu ze znajomymi z uczelni. To mój ostatni semestr i w sumie fajnie byłoby spędzić ten czas na kampusie. Od początku roku akademickiego myślałam także o graduacji, która jest tradycją Uczelni Łazarskiego i prawie każdy na nią czeka, marząc o rzuceniu biretu do góry na znak skończonych studiów. Mam nadzieję, że kiedyś się ona odbędzie i oby nie w kombinezonach ochronnych i maseczkach.
Jesteś na piątym roku prawa, a to oznacza tylko jedno – praca magisterska! Czy kontynuujesz jej pisanie?
Myślę, że pisanie pracy dyplomowej, spędza sen z powiek nie tylko mi. Nikt chyba się nie spodziewał jeszcze na początku roku akademickiego, kiedy zaczynaliśmy pisać pierwsze rozdziały, że biblioteki zostaną zamknięte. Nie da się ukryć, że jest to dosyć trudna sytuacja i czasami ciężko jest uzyskać dostęp do literatury. Ja na szczęście wypożyczyłam wcześniej kilka książek, a na czas pandemii biblioteka uczelniana pozwoliła na późniejsze zwroty. Poza tym w pewnym zakresie możemy korzystać z internetowych baz danych, e-booków. Możliwości jest sporo. Jeśli chodzi o kontakt z promotorem, to zwykle łączymy się na Teamsach i analizujemy nasze postępy w pisaniu. Po napisaniu prac dyplomowych przed nami – studentami, a także przed wydziałami, stoi kolejne wyzwanie – obrony, które decyzją rektora Uczelni Łazarskiego odbędą się także online. Wszystko wskazuje na to, że studia skończymy w terminie.

Planujesz iść na aplikację?
Tak, koronawirus mnie nie zatrzyma. Uczelniane warsztaty przygotowujące nas do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje także odbywają się online. Dostajemy w czasie zajęć bazy pytań i czas na ich samodzielne rozwiązanie (1 minuta na jedno pytanie). Potem wspólnie sprawdzamy odpowiedzi, analizując z prowadzącym podstawy prawne. Mimo że nie mamy pewności, czy zaplanowany na 26 września 2020 r. egzamin się odbędzie, chcemy intensywnie wykorzystać czas tych zajęć.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji na temat Uczelni Łazarskiego można znaleźć także na stronie: https://rekrutacja.lazarski.pl/