fbpx

Spotkania Folklorystyczne – Etnostrada 2022. Kto wygrał tegoroczną edycję?

Za nami kolejna odsłona Spotkań Folklorystycznych – Etnostrada. Triumfatorem wydarzenia, na które zaprosił Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, został Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”.

Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie” zdobył GRAND PRIX podczas Etnostrady, która 2 października odbyła się w Akademickim Centrum Kultury w Częstochowie. Nagroda specjalna dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie trafiła do Kapeli Ludowej „Rybnianie”. Na podium spotkali się zaś Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów” (I miejsce), Zespół „Karolinki” (II miejsce), Koło Gospodyń Wiejskich Wręczyca Wielka oraz Zespół Śpiewaczy „Kościelanki” (III miejsce ex aequo).

Spotkania Folklorystyczne – Etnostrada 2022. Kto wygrał tegoroczną edycję? 2
Spotkania Folklorystyczne – Etnostrada 2022 (fot. ROK)

W ramach Etnostrady na scenie wystąpiło 370 osób reprezentujących 23 zespoły folklorystyczne, śpiewacze, obrzędowe, taneczne i muzyczne. Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom wszystkich prezentacji i nagrodziło pozostałe zespoły wyróżnieniami. Po raz pierwszy odbył się także konkurs i degustacja domowych wypieków, przywiezionych przez zespoły. Tutaj wszyscy byli wygrani – ciasta były pyszne, pięknie udekorowane i do ostatniego okruszka skonsumowane przez uczestników wydarzenia.

Na zakończenie wystąpił góralski zespół Folk Power Music, który porwał publiczność do wspólnego tańca i śpiewu. Wydarzenie prowadziła Beata Sobczak-Kuca.

Organizatorem przeglądu był Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie przy współpracy z Politechniką Częstochowską. Temat przewodnim tegorocznej Etnostrady były „Żniwa”.

red., mat. ROK