Otwarta w tym roku trasa rowerowa prowadząca z Odrzykoń do Olsztyna cieszy się powodzeniem nie tylko wśród rowerzystów ale także biegaczy, rolkarzy czy spacerujących rodzin z dziećmi.
Trasa powstała jako przedłużenie istniejącej od wielu lat drogi rowerowej od Częstochowy do Odrzykonia. Teraz pojedziemy nią, aż do jurajskiego miasteczka Olsztyn. Ścieżka rowerowa prowadzi wzdłuż DK 46, oddziela ją linia drzew, która daje poczucie bezpieczeństwa.
Nowa trasa rozpoczyna się przy stacji paliw na Odrzykoniu, liczy 2,5 km i kończy się przy wjeździe do Olsztyna. Nowa asfaltobetonowa droga o szerokości 4,5 m ograniczona jest obustronnie poboczem. W kilku miejscach na trasie umiejscowiono 5 punktów odpoczynku dla rowerzystów. Są to zadaszone domki z ławkami i miejscem na rowerem. Można tu zjeść swój posiłek lub zwyczajnie odpocząć.
Na trasie ustawiono także nowe znaki uzupełniające, informujące o pieszych i rowerzystach. Znajdziemy je przy przejściu dla pieszych w rejonie stacji paliw (Odkrzykoń) a także w rejonie ulic Asnyka i Górzystej. Przejście jest wzbogacone o systemem aktywnej informacji wizualnej zasilany solarnie i wiatrowo. Powierzchnie przejazdów dla rowerzystów zostały dodatkowo oznakowane kolorem czerwonym.
Wyruszyliśmy z Olsztyna w stronę Odkrzykonia. Nasz team to dwoje dorosłych plus 4-latek. Trasa jest przyjemna i co ważne bezpieczna. Bezpieczeństwo zapewnia odpowiednia szerokość drogi rowerowej. Umożliwia ona spokojne mijanie się rowerzystów. Dojeżdżając do końca trasy można skręcić w lewo, kierując się do lasu. Trasa duktem leśnym również nie należy do trudnych. Widać to zwłaszcza w przekroju mijanych osób, nie tylko tych poruszających się rowerem.
Pokonując leśny dukt, możemy delektować się świeżym powietrzem, słuchać śpiewu ptaków i podziwiać piękno natury. Warto zabrać ze sobą aparat by uwiecznić piękne widoki. Jeśli zdarzy nam się go zapomnieć, pamiętajmy, że telefonem również wykonamy dobre ujęcia co pokazują nasze zdjęcia.
Jadąc tą trasą, wyjedziemy z drugiej strony Jurajskiego Olsztyna na wysokości Rezerwatu Szlaku Orlich Gniazd. W krajobrazie całej Jury krakowsko-częstochowskiej możemy podziwiać charakterystyczne formy wapienne, jak ostańce skalne, wyżłobione w wapieniu doliny, czy jaskinie. Szlak Orlich Gniazd biegnie przez wartościowe dla natury i człowieka tereny chronione, do których należą rezerwaty przyrody.
Z tego miejsca już tylko kawałek drogi (pod górkę) dzieli nas od klimatycznego rynku w Olsztynie, gdzie możemy w letnie, ciepłe wieczory ochłodzić się pod mgiełką,, zjeść lody lub po prostu usiąść na ławeczce i odpocząć. Wieczór w takim miejscu, po całodniowej wycieczce doceni niejeden z nas.
Wycieczka rowerowa to zawsze dobry pomysł, zwłaszcza wtedy, gdy możemy korzystać z dobrze skomunikowanych ciągów, a przy okazji zrobić coś dla siebie.
(p.s-b. / fot. Tomasz Balas)