Spacer z psem bez smyczy czy kagańca karany dużymi mandatami

0
1627
spacer z psem

Już niedługo zaczną obowiązywać przepisy związane z opieką nad zwierzętami, według których spacer z psem bez smyczy czy kagańca będzie karany wysokimi mandatami.

spacer z psem 3
Fot. pixabay.com

Zgodnie z rozporządzeniem z 26 marca 2021 roku zaostrzone prawo związane z opieką nad zwierzętami zacznie obowiązywać już od 10 kwietnia 2021 roku.

Co to oznacza?

Według nowego przepisu karze pieniężnej będzie podlegać „opiekun”, którego pies podczas spaceru w miejscu publicznym biega bez smyczy lub kagańca. Słowo opiekun jest tu kluczowe, bo mandat grozi nie tylko właścicielowi czworonoga, ale również temu, kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę.

Spacer z pupilem może kosztować właściciela od 250 zł do 500 zł. Zwiększenie praw dla zwierząt to jednocześnie więcej odpowiedzialności dla ich właścicieli oraz opiekunów, dlatego nie będzie żadnych tłumaczeń i taryfy ulgowej.

Za brak smyczy będzie groził mandat 250 zł. Natomiast bardziej dotkliwa kara pieniężna będzie w przypadku, kiedy pies jest rasy uznanej za niebezpieczną lub do niej nie należy, ale ma usposobienie agresywne, a nie posiada kagańca.

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje następujące rasy psów:

 1. amerykański pit bull terrier;
 2.  pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
 3. buldog amerykański;
 4. dog argentyński;
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
 6. tosa inu;
 7. rottweiler;
 8. akbash dog;
 9. anatolian karabash;
 10. moskiewski stróżujący;
 11. owczarek kaukaski.
spacer z psem 2
Fot. pixabay.com

Do rasy psów niebezpiecznych (mimo że nie znajdują się na liście) eksperci zaliczają także amstaffy oraz dobermany. Coraz częściej słyszy się także o atakach na ludzi i inne zwierzęta dokonane przez kundle czy mieszańce (aż 60% wszystkich pogryzień i napaści w Polsce). W takim przypadku, jeśli dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia innych osób, mandat wyniesie już 500 zł.

Oczywiście sankcje grożą też za przewożenie psa komunikacją miejską bez smyczy i kagańca oraz za trzymanie go na nieogrodzonej posesji również bez smyczy czy kagańca.