Częstochowska Straż Miejska apeluje – Nie spalaj śmieci w piecu!

0
1071
smog

Straż Miejska jak co roku w sezonie grzewczym przypomina mieszkańcom Częstochowy, że w domowych piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci, które przyczyniają się do powstania smogu.

Smog Plakat
fot. Straż Miejska w Częstochowie

Dzięki kolorystyce panującej do koła jesień to bardzo urokliwa pora roku. Niestety to także początek sezonu grzewczego z powodu niskich temperatur w dzień, jak i w nocy, dlatego Straż Miejska przypomina mieszkańcom Częstochowy o zakazie palenia śmieci w piecach. Ogrzewanie domów w sposób niezgodny z prawem jest powodem nadmiernej produkcji smogu, który ma znaczący wpływ na nasze zdrowie

Chodzi tu o spalanie śmieci takich jak:

  • Plastik;
  • Stare ubrania;
  • Lakierowane drewno.

Dodatkowo na terenie Województwa Śląskiego w 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa. Według niej zabrania się palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Zobowiązuje ona również do wymiany starego pieca w ciągu pięciu lat. To czy stary piec powinien już być wymieniony, można się dowiedzieć TUTAJ.

Pomimo licznych komunikatów, akcji społecznych i edukacyjnych dalej zdarzają się osoby, które nie przestrzegają przepisów i spalają zabronione rzeczy. Straż Miejska przypomina, że taki proceder jest karany grzywną i doradza, by rozważyć wymianę starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny lub zmienić źródło ogrzewania.

Na początek można pomyśleć o zmianie na lepszy gatunkowo opał oraz zmienić środek transportu na rower, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą. Na pewno będzie to z pożytkiem dla środowiska i otoczenia.