Seniorze, uważaj na oszustów

0
232

Seniorze, uważaj na oszustów

Po raz kolejny w powiecie myszkowskim dali o sobie znać oszuści, którzy wykorzystując zaufanie starszej osoby, oszukały ją i okradły. Oszuści działali dobrze znaną policji metodą „na policjanta”.

Tym razem ofiarą oszustów padła seniorka z gminy Żarki. Kobieta przekazała oszczędności oszustowi podającemu się za policjanta. Seniorka była przekonana, że przekazując pieniądze “policjantowi’, uchroni córkę przed odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku drogowego. W rzeczywistości stało się zupełnie inaczej i kobieta straciła swoje oszczędności.

Metoda „na policjanta” jest drugim po tzw. metodzie „na wnuczka” sposobem, w jakim oszuści okradają starsze osoby.

W związku z tą sytuacją Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie apeluje o ostrożność i przypomina, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, numerów PIN lub haseł do kont bankowych i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

Seniorze, uważaj na oszustów 1

Seniorze, pamiętaj:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!


JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(Źródło: KPP Myszków)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here