fbpx

Seniorze! Nie daj się oszukać – apeluje lubliniecka policja

Seniorze! Nie daj się oszukać – apeluje lubliniecka policja.


Kolejny raz Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu prowadzi akcję edukacyjną skierowaną do osób starszych. Właśnie seniorzy cały czas padają ofiarą różnego rodzaju oszustów. Pomysłowość przestępców jest coraz większa. Za każdy razem zrobią wszystko, aby pozbawić starsze osoby pieniędzy, często oszczędności ich życia.
Oszuści telefonują do wytypowanych przez siebie osób i wykorzystując różne scenariusze nakłaniają je do oddania gotówki.

Jak informują lublinieccy policjanci, tylko w ostatnim czasie na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano kilka takich zdarzeń.

-Sposób działania oszustów choć ma wiele wariantów i scenariuszy zawsze opiera się na tym samym mechanizmie – przekazuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu. – Dzwoniący przestępca usiłuje stworzyć wiarygodną, często dramatyczną historię i przekonać swojego rozmówcę, że ta dotyczy właśnie osoby, z którą rozmawia. Ostatecznym celem zawsze jest nakłonienie do przekazania wysokich kwot pieniędzy, które mają pomóc w tzw. „załatwieniu sprawy” lub uchronić je przed utratą.


Za każdym razem, aby wzbudzić zaufanie seniora, oszuści podają się albo za ich krewnego, albo przedstawicieli różnych instytucji bądź urzędów. Dzwonią nawet podając się za policjantów lub prokuratorów.
W ostatnich dniach policjanci odnotowali trzy takie zgłoszenia. W Lublińcu, na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podając się za wnuczkę swojej rozmówczyni. Poprosiła ona „babcię” o pieniądze na zakup szczepionki na koronawirusa, którym rzekomo była zakażona jej matka.
Prosiła o pilne pożyczenie 40-50 tysięcy złotych. Tym razem niedoszła ofiara wykazała się czujnością i gdy zauważyła, że w głos w słuchawce raczej nie należy do jej krewnej, rozłączyła rozmowę i natychmiast powiadomiła policję.


Podobne zdarzenie miało miejsce także na terenie gmin Koszęcin i Ciasna. Tym razem dzwoniący oszust informował o wypadku drogowym i konieczności przekazania znacznych kwot pieniędzy na „załatwienie sprawy”. Na szczęście w żaden rozmówca nie dał się oszukać.
Te trzy osoby wykazały się czujnością i uratowały swoje oszczędności. Policja zna jednak niestety wiele przypadków, gdy seniorzy łatwowiernie przekazali oszustom pieniądze. Dlatego policja przypomina:

  • policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach;
  • policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”.
    Policja publikuje kilka podstawowych zasad, które mogą nas uchronić przed złodziejami:
    Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
    Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
    Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
    Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.