Od nowego roku będzie obowiązywać segregacja odpadów po remoncie

0
1173

Ministerstwo Środowiska uchwaliło nowelizacje o segregacji odpadów po remoncie, która będzie obowiązywać od 2021 roku. Niestosujący się do wytycznych mogą spodziewać się grzywny, a nawet aresztu.

Według ustawy po remoncie odpady trzeba będzie segregować, to znaczy: szkło w jednym worku, plastik w drugim, gruz w trzecim itd. Nowy ekologiczny obowiązek będzie zakazywał mieszania odpadów w jednym worku.

Od nowego roku będzie obowiązywać segregacja odpadów po remoncie 1
Fot: pixabay

Osoby, które przeprowadzają remont mieszkania lub domu obecnie mogą jeszcze wszystkie powstałe śmieci wyrzucać do jednego pojemnika.

Gdy przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowelizacja ustawy o odpadach zacznie obowiązywać od 2021 roku, każdy rodzaj odpadów trzeba będzie odkładać osobno. Osoby, które nie będą się stosować do wytycznych mogą spodziewać się kary grzywny, a nawet aresztu.

Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, bo odpady są już posegregowane i gotowe do przeróbki. Z drugiej zaś strony, gdy obowiązek segregowania spadnie na ekipy remontowe, zapewne trzeba będzie się liczyć z większymi kosztami takiego remontu.