fbpx
Strona głównaWiadomościLubliniecSamorząd to nie tylko praca, ale również powołanie i misja...

Samorząd to nie tylko praca, ale również powołanie i misja…

 

Radni są przedstawicielami społeczeństwa w radach na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego i wykonują swoje obowiązki z myślą o wspólnocie samorządowej i mieszkańcach. Powinni wykonywać swoje obowiązki rzetelnie, poprzez działalność na wielu płaszczyznach, w kontaktach z mieszkańcami, poprzez dobre relacje z pozostałymi radnymi, współpracę z wójtem, burmistrzem czy starostą lub też zarządem powiatu. Swoją aktywność powinni również przejawiać podczas prac w komisjach, poprzez obecność na sesjach rady czy też składanie interpelacji.

Samorząd to nie tylko praca, ale również powołanie i misja... 1

W skład Rady Powiatu Lublinieckiego, wchodzi 19 Radnych wybranych w wyborach bezpośrednich, którzy ubiegali się o objęcie mandatu z różnych okręgów powiatu. Po uzyskaniu mandatów, na pierwszej Sesji nowej kadencji, dokonali oni spośród siebie wyboru i powołali Joachima Smyłę na stanowisko Starosty Powiatu Lublinieckiego. Warto podkreślić, że Radni to osoby akceptowane do tej roli w swoim środowisku lokalnym, mający wiedzę samorządową, podejmujący decyzje w głosowaniu i ponoszący za nie odpowiedzialność. Są to również ludzie w większości są zaangażowani społecznie, bardzo często aktywni zawodowo (obok licznych radnych w wieku poprodukcyjnym) i reprezentujący różne profesje. Z tego tytułu w samorządzie zajmują się dziedzinami, do których są przygotowani merytorycznie, posiadają wiedzę i doświadczenie zawodowe.

Anita Naczyńska od 2010 roku, zaczęła aktywnie działać w lokalnym samorządzie, piastując mandat Radnej powiatowej. Z wykształcenia jest ona nauczycielem i absolwentką filologii języka angielskiego. Przez ponad 20 lat uczy z wielkim zaangażowaniem dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów w prowadzonej wspólnie z mężem, największej szkole językowej w naszym powiecie, Sieci Szkół Językowych NACZYŃSCY. W poprzednich latach dwukrotnie przewodniczyła Komisji Edukacji, natomiast w aktualnej kadencji pełni zaszczytną funkcję vice przewodniczącej Rady. Oprócz prowadzenia własnej firmy, pani Anita prowadzi od 7 lat wolontariat w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Lublińcu, poświęcając swój czas i serce. Co tydzień stara się spotykać z seniorami na rozmowach, ucząc ich angielskiego, śpiewając z nimi ich ulubione piosenki na KARAOKE, czy też organizując wśród znajomych zbiórki niepotrzebnych ubrań czy też drobnych mebli na rzecz tychże mieszkańców. Jej zaangażowanie zostało docenione i w 2016 roku otrzymała ona tytuł Wolontariusza Powiatu Lublinieckiego roku 2016.

Samorząd to nie tylko praca, ale również powołanie i misja... 2
Radna Anita Naczyńska od 7 lat prowadzi wolontariat w Domu pomocy Społecznej „Kombatant” w Lublińcu

Zawsze wydawało mi się, że praca w samorządzie to bardzo trudne zadanie. Że skomplikowane reguły działania organów uchwałodawczych i wykonawczych spowodują, iż nie będę się mogła się tam realizować. Jednak działając w Radzie przez wiele lat pełnienia mandatu, zawsze na pierwszym miejscu stawiałam mieszkańców i ich potrzeby. Chciałam pomagać ludziom borykającym się z różnymi problemami. Teraz mogę już śmiało powiedzieć, że udało się te marzenia zrealizować. Wielokrotnie interweniowałam, pomagając mieszkańcom swym doświadczeniem czy też poradą. Często, kiedy przychodzili zrezygnowani i zagubieni poprzez swoje kłopoty życiowe i napotkane trudności, wystarczyła krótka rozmowa, chęć zrozumienia i wysłuchania, wskazanie mechanizmów funkcjonowania samorządu czy też urzędów, pozwalających na to by ich problemy dawały się szybko rozwiązać. Warto podkreślić, że wiele z tych spraw udawało się pozytywnie załatwić, dzięki współpracy z innymi Radnymi, a także pomocy pana Starosty.

Chcę dalej pracować społecznie i pomagać innym osobom. Aby to móc realizować, muszę mieć nadal stały kontakt z mieszkańcami, czy to osobiście czy też drogą mailową. Zachęcam zatem do kontaktu. Jestem zawsze otwarta i czekam na państwa w swym biurze w każdy wtorek od 8.00 do 9.00, przy ul. Sokoła 3 w Lublińcu (w siedzibie Sieci Szkół Językowych NACZYŃSCY) lub też na kontakt mailowy pod adresem: [email protected]l. Nie bójcie się pytać, pisać czy też przychodzić osobiście. Czekam na Was!” – mówi Anita Naczyńska.

W najbliższych wydaniach Gazety Regionalnej będziemy publikować najciekawsze tematy i zapytania, z którymi spotkała się pani Radna.

(p.s-b.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -