fbpx

W Częstochowie powstać ma „Sala doświadczania świata”. To pracownia dla dzieci z niepełnosprawnościami

Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka na rzecz powstania „Sali doświadczania świata” dla dzieci z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 5 w Częstochowie. Każdy może wesprzeć ten projekt!

Zbiórkę organizowaną za pośrednictwem portalu zrzutka.pl utworzyła Sylwia Oksiuta-Warmus. Aktorka Teatru im. Mickiewicza od lat słynie z licznych działań charytatywnych, artystycznych i społecznych. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 5 w Częstochowie także mógł dotychczas liczyć na jej wsparcie i przyjaźń.

Znając potrzeby przebywających w Ośrodku wyjątkowych dzieci z przeróżnymi niepełnosprawnościami aktorka zainicjowała zbiórkę na rzecz powstania „Sali doświadczania świata”. Akcji towarzyszyło hasło „5ka dla 5ki”, gdyż zainicjowano ją 5 maja w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pierwotnie trwała ona do 4 czerwca, ale postanowiono ją przedłużyć do końca sierpnia. Celem jest zebranie 5 tys. zł.

To będzie niezwykłe pomieszczenie

Czym jest Sala Doświadczania Świata? – To niezwykłe pomieszczenie z odpowiednio dobranym wyposażeniem i narzędzie terapeutyczne znajdujące zastosowanie m.in. w terapii Snoezelen. Jest ono przeznaczone do pracy z dziećmi oraz osobami dorosłymi, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. Za pomocą odpowiednio dobranych bodźców zapewnia stymulację zmysłów, sprzyja budowaniu więzi, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, rozwija wyobraźnie, sprzyja atmosferze relaksu, zwiększa poczucie akceptacji i zaufania oraz daje ogrom możliwość swobodnego cieszenia się doznaniami zmysłowymi. Istotą takiej sali jest umożliwienie dziecku kontaktu z różnymi zjawiskami i doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów – wyjaśnia Sylwia Oksiuta-Warmus.

Na wyposażenie sali składać się będą m.in. lampy o różnych kształtach i kolorach, lustra tradycyjne i zniekształcające obraz, gry muzyczno-świetlne, panele interaktywne, emitujące dźwięki i światło, klocki i zabawki z ruchomym wypełnieniem, pryzmaty, klepsydry i pojemniki z kolorowym żelem i świecące zabawki.

Dlaczego taka pracownia jest tak istotna? – Dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka konieczny jest stały dopływ bodźców zmysłowych do układu nerwowego. Pozwalają one poznawać otaczający świat, uczyć się właściwego reagowania na cechy i wymagania środowiska, w którym żyjemy. Dzięki aktywności sensorycznej dziecko zdobywa orientację oraz poczucie bezpieczeństwa. Zaczyna rozumieć otaczający je świat i przyjmować go bez lęku. Rozwija się oraz otwiera na nowe doznania i doświadczenia – podkreśla Oksiuta-Warmus.

W Częstochowie powstać ma "Sala doświadczania świata". To pracownia dla dzieci z niepełnosprawnościami 2
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 (mat. prasowe)

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 5 w  Częstochowie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 mieści się przy ul. Słowackiego 35 w Częstochowie. Motto placówki brzmi: „Pomóżmy dzieciom radośnie zmierzać w przyszłość”.

Ośrodek jest specjalistyczną placówką zajmującą się kształceniem i terapią dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem na etapie: przedszkola od drugiego roku życia, szkoły podstawowej oraz zajęć w grupach rewalidacyjno – wychowawczych. Edukacja w szkole podstawowej trwa do 20. roku życia a w grupach rewalidacyjno – wychowawczych do 24. roku życia. Dzieciom pochodzącym spoza Częstochowy zapewniany jest bezpłatny, całodobowy pobyt w internacie.

Atutem Ośrodka jest możliwość objęcia opieką w internacie dzieci już od 2. roku życia. Wszyscy wychowankowie objęci są specjalistyczną pomocą w formie terapii indywidualnych takich jak: EEG Biofeedback, trening sensomotoryczny na platformie MEDIBALANCE, terapia neurotaktylna, neurologopedia, komunikacja – AAC, terapie dla dzieci ze spektrum autyzmu, hipoterapia, hydromasaż i masaż klasyczny. 

Placówka posiada własny samochód, którym dowozi uczniów na zajęcia.

Warto dodać, że ośrodek został wyróżniony Certyfikatem Prezydenta Miasta Częstochowy ,,Placówka przyjazna osobom z niepełnosprawnością”. Więcej o działalności SOSW można przeczytać na: www.sosw5.edukacja.czestochowa.pl oraz www.facebook.com/sosw5.czestochowa.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Dąb upamiętniający Ignacego Ziętala rośnie już w SOSW nr 5 w Częstochowie