fbpx

Jasna Góra. Rzemiosło o sakralnym wymiarze

Jasna Góra zaprasza na konferencję: „Sakralne Rzemiosło Artystyczne XX i XXI wieku”, która odbędzie się 5 maja o godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej. Wstęp wolny. Konferencja wpisana jest w program Wystawy Rzemiosła Artystycznego, trwającej jeszcze do końca czerwca w nowej części Bastionu św. Rocha.

Na wstępie powita gości o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, który wprowadzi też w tematykę obrad. W imieniu Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie głos zabierze jej prezes, dr inż. Włodzimierz Biniek.

Jasna Góra. Rzemiosło o sakralnym wymiarze 1
Rzemiosło Artystyczne – wystawa w nowej części Bastionu św. Rocha

Pierwszy referat: „Organizacja prac artystyczno–rzemieślniczych przy budowie Przybytku obecności Boga Jahwe w Starym Testamencie” wygłosi o. Jan Stanisław Rudziński. Po nim dr Barbara Furs mówić będzie na temat „Rzemiosła artystycznego na Jasnej Górze XX – XXI wieku”. Nasz znany witrażysta  Grzegorz Słomka opowie oczywiście o „Duchowym i artystycznym przesłaniu współczesnych witraży sakralnych”. Konferencję zakończy wystąpienie dr Katarzyny Sucharkiewicz: „Artystyczne dewocjonalia Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn” w Częstochowie (1945-1953)”, będące podsumowaniem jej pracy nad wystawą, która odbyła się niedawno w Muzeum Częstochowskim.

Jasna Góra. Rzemiosło o sakralnym wymiarze 2
Rzemiosło Artystyczne – wystawa w nowej części Bastionu św. Rocha

Jak już informowaliśmy, konferencja towarzyszy wciąż trwającej w nowej części Bastionu św. Rocha – V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Prezentowane są na niej zarówno rzeźby, witraże, obrazy malowane na szkle, jak i przedmioty wyposażenia kościołów. Swoją enklawę ma – tradycyjnie już – młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Malczewskiego w Częstochowie.

Inicjatorem wystawy była Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Kuratorem zaś – obok o. Jana Stanisława Rudzińskiego z klasztoru jasnogórskiego – Janusz Nabiałek, starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie.

Jasna Góra. Rzemiosło o sakralnym wymiarze 3
Rzemiosło Artystyczne – wystawa w nowej części Bastionu św. Rocha

– Pokazujemy rzemiosło artystyczne, ale nadrzędnym tematem organizującym wystawę jest jego udział w budowie i wyposażeniu obiektów architektury sakralnej – mówi częstochowianin. – Spotykamy więc różne branże: jubilerów stolarzy, witrażystów, malarzy na szkle itd. – Pierwsza taka wystawa miała miejsce w 1992 roku i nosiła tytuł „Sztuka Darem Bożym”. Kolejne pojawiające się wystawy organizowane były w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II. – Na początku mieliśmy około 100 wystawców, teraz 40 do 50. Ale w minionych latach rzemieślnicy artyści byli doceniani i wspierani różnymi przywilejami. Dziś nie, więc po co brać na siebie obciążenia związane z utrzymywaniem artystycznego poziomu.

Jasna Góra. Rzemiosło o sakralnym wymiarze 4
Janusz Nabiałek

Janusz Nabiałek jest stolarzem artystą w drugim pokoleniu, wyróżniony został Medalem Gloria Artis. Jego prace są m. in. na Jasnej Górze (biblioteka), w Zamku Królewskim w  Warszawie i w Rezydencji  Prezydenta RP w Wiśle. Ma wielką kolekcję  wszystkiego, co dotyczy  stolarstwa: od narzędzi i wyrobów, po dokumenty, insygnia i znaki cechowe. Był także organizatorem wystaw rzemiosła artystycznego, które odbywały się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: W czwartek, 27 kwietnia Miejska Galeria Sztuki zaprosi na cztery wernisaże