fbpx

Socrealizm w DKF „Rumcajs”– komedia czy ostrzeżenie?

Przewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Grzegorz Pieńkowski przyjeżdża do “Rumcajsa” z kolejnymi filmami z własnej kolekcji i opowieścią o nich. Prelekcja i pokaz odbędą się 20 marca o godz. 18.00. To już drugie spotkanie z cyklu Klasyka Kina.

Grzegorz jest współtwórcą legendarnego Festiwalu Filmowego w Łagowie, wieloletnim pracownikiem Filmoteki Narodowej, posiadaczem przeogromnego zbioru filmów na różnych nośnikach oraz rozmaitych książek czy publikacji około filmowych,  historykiem kina, a także wykładowcą akademickim. Proponuje na poniedziałek seans jak w kinie, które pamiętamy sprzed lat. Ma być więc Polska Kronika Filmowa, dodatek oraz główny film.

W charakterze dodatku zobaczymy “Kukurydzę” – film dokumentalny (4 minuty)w realizacji Jana Łomnickiego ze zdjęciami Kazimierza Madejskiego. Film powstał w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w 1955 r. Jest to agitacyjny plakat propagandowy mający przekonać rolników do siania i uprawiania kukurydzy – zgodnie z lansowanym przez Nikitę Chruszczowa po „rozliczeniu” ze stalinizmem nowym trendem w rolnictwie socjalistycznym. Przeznaczony wyłącznie do wiejskich kin objazdowych.

Socrealizm w DKF „Rumcajs”– komedia czy ostrzeżenie? 1
DKF Rumcajs zaprasza na projekcję filmu „Gromada”

“Gromada” (101 minut), poniedziałkowa propozycja DKF „Rumcajs”, to  dramat (choć dla dzisiejszego widza komedia) z 1951 r. według scenariusza i w reżyserii duetu: Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Sumerski. Zdjęcia zrealizował Andrzej Ancuta, muzykę napisał Tomasz Kieserwater, a scenografię opracował Wojciech Krysztofiak. Wykonawcy: Ludwik Benoit, Marian Lupa, Mieczysław Pawlikowski, Barbara Rachwalska, Janusz Paluszkiewicz, Wałdysław Dewoyno, Stanisław Milski, Kazimierz Dejunowicz, i inni.

Zrodzony z inspiracji publicystycznej propagandowy dramat społeczny: walka chłopów małorolnych z młynarzem i kułakami. Ci pierwsi chcą wybudować młyn spółdzielczy i dom kultury. W czym pomagają im świadomi społecznie i ideologicznie robotnicy z miasta. Młynarz i kułacy przekupstwem, wódką, groźbami, intrygami nie chcą dopuścić do budowy młyna, a kiedy ten jednak rusza – niszczą drogę do niego i stawiają na niej świętą figurę. Mimo to dzięki interwencji robotników z miasta przegrywają, a ich przywódcy trafiają za kraty. Film na wskroś socrealistycznie propagandowy, będący wyraźnym ucieleśnieniem tez wprowadzanych w życie przez „partię i rząd” jako jedynie słuszne widzenie świata w walce z kapitalizmem.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: Papier. Wystawa twórczości Mirosławy Truchty-Nowickiej