fbpx

Ważny sygnał, prośba o pomoc. Rozstrzygnięto konkurs na spot filmowy dotyczący międzynarodowego gestu „Pomóż mi”.

Międzynarodowy gest symbolizujący prośbę o pomoc, nie wymaga słów, ale może uratować życie. Konkurs zorganizowany przez Wydział Edukacji miał na celu upowszechnianie tego znaku wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

Prosty gest krok po kroku- otwarta dłoń, chowamy kciuk, składamy dłoń w pięść chowając kciuk do środka. To dyskretny znak, że ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie. Powodów może być wiele. Ktoś użył przymusu, przemocy, czujemy zbliżające się zagrożenie. Rozpowszechnianie tego znaku ma ogromne znaczenie. Znając go, będziemy umieli reagować, a wiedząc jak go wykonać- być może sami unikniemy bycia ofiarą.

Bez krzyku, bez słów, jeden prosty gest może uratować życie. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie, znak który przełamuje barierę językową i kulturową.

Jeśli zauważymy, że ktoś w ten sposób prosi o pomoc, przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ przy przy osobie znajdującej się w niebezpieczeństwie może znajdować się sprawca przemocy.

Jak najszybciej należy skontaktować się z Policją dzwoniąc pod alarmowy numer 112. Trzeba w kilku słowach nakreślić sytuację i powiedzieć w jakich okolicznościach dana osoba poprosiła nas o pomoc.

Znak „Pomóż mi” jest realnym sposobem na ratunek dla wszystkich, których spotyka przemoc i lęk o własne zdrowie i życie. Każdy powinien znać ten symbol, by umieć reagować i potrafić pomóc osobie poszkodowanej.

Dlatego właśnie została zorganizowana kampania służąca rozpowszechnianiu tego gestu. W działania włączył się  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych (ZPP-P) który zorganizował konkurs na spot filmowy pod hasłem „Naucz tego gestu swoje dziecko”.   Wzięły w nim udział przedszkola i szkoły podstawowe.

Do konkursu zgłoszono 11 prac indywidualnych i 5 grupowych. Zwycięzcy i osoby wyróżnione, otrzymali gratulacje od naczelnika Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz kierowniczki Referatu Organizacji tego wydziału Katarzyny Centkowskiej-Wydmuch. Oprócz możliwości zobaczenia wszystkich zwycięskich filmów, uroczystość rozdania nagród uświetnił występ dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 38 oraz Sylwii Oksiuty-Warmus z Teatru im. A. Mickiewicza. 

I miejsce w kategorii przedszkoli otrzymał Filip Polok z Miejskiego Przedszkola (MP) nr 27, zwycięzcą w kategorii szkół podstawowych został Roman Napora z Zespołu Szkół Specjalnych nr 28, a w kategorii grupowej I miejsce otrzymały dzieci z MP nr 38.

Warto, a nawet trzeba zapamiętać gest „POMÓŻ MI”. Niech zdjęcia posłużą za wskazówkę jak go rozpoznać i jak go używać.