Rozpoczyna się sezon pielgrzymkowy

0
304

Ponad 10 tys. pielgrzymów spodziewają się w lipcu władze Częstochowy. Ze zgłoszeń przesłanych do Urzędu Miasta wynika, że od jutra, do końca lipca na Jasną Górę przybędą 42 zorganizowane grupy pielgrzymów. Będą to zarówno pielgrzymki piesze, jak i grupy pątników, które do Częstochowy dotrą na rowerach lub rolkach. W nadchodzącym miesiąc spodziewane są ponadto grupy pielgrzymujących biegaczy.

+Największej liczby pielgrzymów możemy spodziewać się 15 lipca – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. – Wtedy do miasta wejdzie najliczniejsza grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę licząca ok. 2 tysiące osób, zorganizowana przez Kurię Metropolitarną w Poznaniu. Drugą liczną pielgrzymką będzie Przemyska Piesza Pielgrzymka. Przyjdzie w niej około 1300 osób. Sporo pątników możemy spodziewać się też 31 lipca, kiedy do miasta przybędzie góralska grupa ok. 1100 osób z Czerwiennego-Bachledówki.

Rozpoczyna się sezon pielgrzymkowy 1


Także w lipcu do Częstochowy na Jasną Górę dotrą pątnicy m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Kamienia Pomorskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Wschowej, Rozprzy, Kamieńska, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa, Bydgoszczy, Bierunia, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Wadowic. Spodziewane są również grupy pielgrzymkowe z Jury i Śląska. Jak co roku nie zabraknie także pielgrzymów z zagranicy. W lipcu spodziewani są pątnicy z czeskiego Cieszyna i Ostrawy.
Z pewnością oryginalnie będą się prezentować pątnicy na rowerach i rolkach. Na 2 lipca swój przyjazd zapowiedziała Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska, w której jedzie ok. 100 osób. Także na jednośladach, dwa dni później, do miasta dotrzeć mają uczestnicy Gdańskiej Pielgrzymki Rowerowej, w której zaplanowano przyjazd ok. 160 cyklistów. 7 lipca do Częstochowy dotrą na Jasną Górę Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskieji Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa, w której jedzie w sumie ok. 470 osób. W kolejnych dniach do Częstochowy dojadą również rowerowe grupy z Opola-Chmielowic i Sandomierza. Na 25 lipca zaplanowano wejście, a właściwie wbiegnięcie pielgrzymki biegaczy z Bytowa.
Trasy przejścia lub przejazdu pielgrzymów w mieście zabezpieczać będzie, jak każdego lata, policja oraz straż miejska. O zdrowie pątników zadbają również służby medyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here