fbpx

Rowery miejskie padną ofiarą pandemii?

Nextbike Polska S.A. , spółka, która obsługuje systemy rowerów miejskich w blisko 40 miastach w kraju,w tym także w Częstochowie, złożyła w Sądzie Rejonowym w Warszawie wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.

Spółka znalazła się w tarapatach finansowych spowodowanych opóźnionym ze względu na pandemię koronawirusa sezonem rowerowym. Na stronie internetowej firmy opublikowano komunikat zarządu spółki. Spółka zapewnia w nim, że złożenie wniosku do sądu nie wpłynie na działalność wypożyczalni rowerów miejskich.


Zarząd Nextbike Polska S.A. podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego — czytamy w oświadczeniu. — Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce. Zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki. Nextbike Polska S.A., podobnie jak wiele innych firm z branży transportowej, boryka się obecnie z gwałtownym spadkiem przychodów w związku z obowiązującym do 1 kwietnia do 5 maja br. zakazem korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich.

Zapewniono jednocześnie, że wraz ze złożeniem wniosku nic się nie zmienia dla użytkowników rowerów miejskich.


Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać – informuje w komunikacie Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.


Spółka pisze jednocześnie, że ma nadzieję na współpracę i pomoc w trudnych chwilach ze strony władz miast, w których działają wypożyczalnie jednośladów. Firma liczy na to, że rowery miejskie nie będą pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce.


Zarząd spółki spodziewa się, że przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego pozwoli na zawarcie porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi działalność firmy. To pozwoli na opracowanie nowych zasad spłat zobowiązań spółki, odsunięcie w czasie płatności aż do momentu zakończenia epidemii i powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych miejskich.

(Fot. UM Częstochowa)