Rowerem z Częstochowy przez Olsztyn do Poraj

0
555

Jest szansa, że za dwa lata miłośnicy turystyki rowerowej będą mogli rowerem przejechać z Częstochowy przez Olsztyn do Poraj.

Cztery samorządy – powiaty: częstochowski i myszkowski oraz gminy: Poraj i Olsztyn podpisały umowę w sprawie budowy tzw. autostrady rowerowej. Powiaty i gminy będą współfinansowały powstanie koncepcji nowej drogi.
Jak informuje Urząd Gminy Olsztyn, zakończyły się prace nad koncepcją budowy drogi i ścieżki rowerowej łączącej Biskupice w powiecie częstochowskim i Choroń w powiecie myszkowskim. W efekcie budowy tej trasy powstałoby połączenie rowerowe Częstochowa – Olsztyn – Gmina Poraj.

  • To znakomity interes dla wszystkich uczestników porozumienia – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – Ponieważ jest nas czworo, możemy mieć bardzo efektowny i efektywny produkt za stosunkowo bardzo małe pieniądze. Zakładając, że droga maksymalnie kosztowałaby 10 mln zł, a połowę możemy pozyskać z finansowania zewnętrznego, to pozostałą kwotę dzielimy na cztery i rozkładamy na dwa lata inwestycyjne. Wychodzi, że każdy średnio musiałby dołożyć maksymalnie 625 tys. zł. A liczymy, że uda się obniżyć tę cenę w przetargu Uważam, że nie da się przecenić efektów gospodarczych: rowerzyści zachęceni dobrym standardem drogi pojadą z Częstochowy przez Olsztyn do Poraja – dodaje wójt.

Z informacji przekazanych przez olsztyński samorząd wynika, że koncepcja zakłada wybudowanie drogi o szerokości 5,5 – 6 m z wyznaczeniem ścieżki rowerowej o łącznej długości ok. 3,8 km. Zaletą projektu jest wytyczony przebieg ścieżek rowerowych, który w niedalekiej przyszłości – po przedłużeniu ulicy Korfantego do DK-46 – umożliwi rowerzystom przejazd z Częstochowy przez Olsztyn aż do gminy Poraj.
Jeśli uda nam się zrealizować tę inwestycję pomożemy sobie nawzajem w kontynuacji idei, która łączy dwie gminy i dwa powiaty – informuje Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj. – Rozwój infrastruktury turystycznej jest naszą szansą i naszą przyszłością. A to, że działamy wspólnie – dowodem na solidarność samorządów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here