Rower zamiast samochodu

0
289

Z okazji Dnia Bez Samochodu w najbliższą niedzielę, 22 września w Częstochowie kto porzuci auto dla roweru, będzie mógł skorzystać bezpłatnie przez godzinę z jednośladów miejskich.
Organizowany od 18 lat Dzień Bez Samochodu jest corocznie kulminacyjnym punktem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W związku z tym od północy w sobotę do godziny 23:59 w niedzielę bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wypożyczenia. Zamiast bezpłatnych pierwszych 30 minut miłośnicy dwóch kółek skorzystają z jednośladów za darmo przez pierwszą godzinę. Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem, nie trzeba wprowadzać żadnych kodów, ani wykonywać dodatkowych operacji. Po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

Rower zamiast samochodu 1


W mieście do dyspozycji rowerzystów jest 185 zielonych jednośladów, które wypożyczyć w większości dzielnic Częstochowy. Parkujących one przy 20 stacjach. Tylko w tym roku korzystający z miejskich rowerów wypożyczyli je już 120 tysięcy razy. Średni czas przejazdu to około 17 minut. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest niemal 21 tys. użytkowników, z czego około 5,5 tys. zarejestrowało się w tym roku. Aby do nich dołączyć, należy odwiedzić stronę www.rower.czestochowa.pl lub pobrać mobilną aplikację Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Po zarejestrowaniu należy doładować swoje konto kwotą co najmniej 15 zł. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia, ale uwaga – pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.
Jednoślad można wypożyczyć korzystając
z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR – lub terminala stacji wypożyczeń. Wpisujemy w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy na dowolnej stacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala.
Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.
(Źródło: UM Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here