Wręczyca Wielka podsumowuje miniony rok pracy oczyszczalni

0
77

Gmina Wręczyca Wielka podsumowuje miniony rok pracy oczyszczalni.

Jesień to dobry czas, by przyjrzeć się jak w minionym roku działała oczyszczalnia. Ile miała usterek i jak szybko udało się je naprawić. Sumując, Gmina uznaje ten rok za udany, gdyż problemy eksploatacyjne i uciążliwości zapachowe sprowadzone zostały do minimum.

Z informacji mieszkańców oraz z obserwacji wiadomo, że oczyszczalnia miała tylko kilka usterek w miesiącach letnich, kiedy to pojawiła się znaczna uciążliwość zapachowa. Najbardziej uciążliwa z nich dała się we znaki mieszkańcom po awarii obu dmuchaw i braku natleniania stawu przez około 3 dni do momentu naprawy usterki. Po ustabilizowaniu się bilansu tlenowego uciążliwości zniknęły.

Wręczyca Wielka podsumowuje miniony rok pracy oczyszczalni 1
Fot: UG Wręczyca Wielka

W trakcie napraw usterek urządzenia zostały również zmodernizowane tak, by nie ulegały wysokim temperaturom oraz intensywnej eksploatacji.

By sytuacja nie powtarzała się zakupiono zapasowe części, m.in. silniki i podzespoły. Będą one tymczasowo służyć w czasie awarii do momentu jej naprawy.

Dodatkowo dużym nakładem finansowym zmodernizowano urządzenia elektryczne na pompowniach ścieków, całkowicie została przebudowana newralgiczna, największa przepompownia przy ul. Częstochowskiej. Zainstalowano pełen monitoring pompowni ścieków dostępny dla pracowników nawet po godzinach ich pracy. Umożliwia on wykrycie awarii systemu na samym jej początku, zanim ścieki zaczną wypływać poza instalację.

W obecnym roku wykryto także znaczny napływ ścieków w niektórych pompowniach. Działo się to zazwyczaj w weekend w godzinach nocnych. Daje to przypuszczenie, że w danym momencie może dochodzić do nielegalnego zrzutu ścieków do kanalizacji przez wozy asenizacyjne. W celu wykrycia sprawców nielegalnego procederu prowadzone są dalsze obserwacje.

Pocieszającą rzeczą natomiast jest samoistne pojawienie się rzęsy wodnej oraz roślin bagiennych na terenie pierwszego i w części drugiego stawu. Oznacza to, że jakość wody znacząco poprawiła się i dzięki tym roślinom będzie dodatkowo wspomagany proces oczyszczania ścieków. Klarowność i przejrzystość wody również wzrosła.

Wręczyca Wielka podsumowuje miniony rok pracy oczyszczalni 2
Fot: UG Wręczyca Wielka

Obecnie oczyszczalnia jest na etapie uszczelniania systemu mechanicznego zapobiegającego przedostawaniu się do stawów części stałych. Poza tym planowany jest jeszcze montaż dodatkowego systemu chłodzenia budynku, w którym znajdują się  dmuchawy, ponieważ okazały się one na tyle szczelne, że nie odprowadzały na zewnątrz ciepła związanego z pracą silników, a to powodowało znaczny wzrost temperatury i uszkadzanie pracujących tam urządzeń.

W dalszym ciągu do stawów wprowadzane są środki biologicznie czynne wspomagające procesy oczyszczania i eliminujące odory.

[post_gallery]

Fot: UG Wręczyca Wielka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here