Na drogach lokalnych Gminy Olsztyn rozpoczęły się roboty budowlane

0
181

Na drogach lokalnych Gminy Olsztyn rozpoczęły się roboty budowlane. Wykonawcą prac jest wyłoniona z przetargu firma RAFALIN, która w chwili obecnej już prowadzi roboty w różnych częściach gminy.

Tak więc w:

  • Zrębicach powstaje ulica Leśna. Będzie to asfaltowa droga dojazdowa do gruntów rolnych o długości 880 m i szerokości 4,5 m. Pieniądze na jej budowę pochodzą z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR);
  • Kusiętach stare drogi lokalne dostają drugie życie. „Czarna Droga”, czyli nawierzchnia bitumiczna powstaje na odcinku od drogi powiatowej do wiaduktu nad torami PKP o długości 260 m. Z kruszywa o długości 150 m powstaje w kierunku stawu oraz tzw. droga „Przy lesie” – 360 m również z kruszywa. Obie drogi po remoncie będą miały szerokość 4 m (wcześniej gmina przekształciła teren dojazdowy w planie miejscowym w drogę i nabyła ją od Lasów Państwowych). Dodatkowo na ul. Szkolnej został ułożony krawężnik, którego funkcją będzie lepsze odprowadzanie wody;
  • Olsztynie przy ul. Norwida – niwelacja terenu i odwodnienie. Na ul. Górzystej, przy wlocie z DK-46, na początkowym odcinku ulicy układany jest krawężnik;
  • Biskupicach ul. Chorońska zostanie przedłużona o 600 m w kierunku terenów zabudowanych.
Na drogach lokalnych Gminy Olsztyn rozpoczęły się roboty budowlane 1
Fot: Gmina Olsztyn

Całkowity koszt remontu dróg gminnych to ponad 740 tys. zł, które Gmina Olsztyn finansuje z własnych środków. Wyjątkiem jest Gmina Zrębice, która na remont ul. Leśnej (360 tys. zł) otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w wysokości  220 tys. zł.

Na drogach lokalnych Gminy Olsztyn rozpoczęły się roboty budowlane 2
Fot: Gmina Olsztyn

To jednak nie wszystkie inwestycje. W Gminie Olsztyn dobiegają końca prace drogowe w:

  • Zrębicach. Kończą się tu prace brukarskie na ul. Kościelnej i Sosnowej, naprzeciwko zabytkowego kościoła, o łącznej długości 360 m. Zainstalowane zostało także drogowe oświetlenie ledowe. Koszt inwestycji to ponad 460 tys. zł.
  • Olsztynie. Powoli kończy się budowa połączonych ścieżek rowerowych na ul. Kühna. W tym miejscu powstaje interaktywne przejście dla pieszych i bezpieczny przejazd dla rowerzystów z jednej na drugą stronę jezdni. Koszt inwestycji to ponad 152 tys. zł, z czego połowę finansuje Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Trwające prace odbywają się także na ul. Paderewskiego, gdzie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego wymienia starą instalację wodociągu. Według projektu ulica ta będzie jednokierunkowa, ruch będzie się odbywał tylko w stronę ul. Kościelnej. W przyszłym roku planowana jest budowa ulic Paderewskiego i Cichej.

Gmina Olsztyn dalej nie zwalnia tempa. Już niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na przebudowę ul. Południowej w Turowie, która będzie dofinansowana w ramach konkursu wojewódzkiego z Funduszu Dróg Samorządowych.

Natomiast w Zrębicach powstanie trasa rowerowa, na którą został już wyłoniony w przetargu wykonawca.
„Pod koniec miesiąca będziemy chcieli już podpisać umowę z wybranym w przetargu wykonawcą na realizację trasy rowerowej przez całe Zrębice i Krasawę w kierunku Suliszowic i Jaroszowa na terenie gminy Żarki” – zapowiada Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Inwestycja, dzięki wygraniu konkursu wojewódzkiego przez wniosek złożony wspólnie przez Gminę Olsztyn (lider) oraz Miasto i Gminę Żarki, będzie finansowana w 85 procentach ze środków unijnych, pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Kolejna umowa zostanie także niebawem podpisana  pomiędzy Powiatowym Zarządem Dróg w Częstochowie a wyłonionym w przetargu wykonawcą, który wybuduje chodnik w Kusiętach. Gmina Olsztyn współfinansuje budowę w 50 procentach.

Obecnie jest zlecenie na zaprojektowanie ulic Słowackiego i Miłosza w Olsztynie oraz drogi za Urzędem Gminy w Olsztynie w kierunku ruin zamku wraz z parkingami i odwodnieniem.

[post_gallery]

Fot: Gmina Olsztyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here